banner476

Ali YALÇIN, MEB ders dışı faaliyetlerde ek ders konusunda yanlıştan dönmeli!

Ali YALÇIN, ders dışı faaliyetlerde ek ders konusunda yanlıştan dönmeli!

Özel 29.03.2020, 15:56 29.03.2020, 16:36
Ali YALÇIN, MEB ders dışı faaliyetlerde ek ders konusunda yanlıştan dönmeli!

MEB, dün 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne göndermiş olduğu "Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması “konulu yazıda 1 Eylül 2020 tarihine kadar şu etkinliklerin iptal edildiği açıklandı; Destekleme ve yetiştirme kursları,- ilkokullarda yetiştirme programları,- evde eğitim hizmetleri,- destek eğitim odası uygulamaları,- öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri,- planlama ve bakım-onarım görevi,- işletmelerde meslek eğitimi,- belleticilik görevi,- ders dışı eğitim çalışmaları,- hizmet içi eğitim,- kurul ve komisyon üyeliği ve benzeri eğitim faaliyetleri - ile tam gün tam yıl eğitim, ikili öğretim uygulamaları.

Yukarda belirtilen faaliyetler iptal edildiği için, 1 Eylül 2020 tarihine kadar, bu etkinliklere dayalı ek ders ödemeleri yapılmayacaktır.

Yapılmayan bir faaliyetinin ücretinin alınması öğretmenleri de rahatsız etmiş olmalı ki MEB'in bu kararı sonrası başta öğretmenler olmak üzere tüm eğitim camiası bu kararı destekledi ve yerinde buldu.

Bugün ise Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada MEB'İN Mesleki Eğitimde işletmelerde ders dışı faaliyetlerinin ek ders ücretlerinin kesilmesine tepki gösterdi.

Şimdi milyonlarca öğretmen MEB'in bu kararını yerinde bulmuşken hatta ek derslerin bile ödenip ödenmemesini tartışırken.  Eğitim Bir Sen Genel Başkanının Devlet ve Özel kurumlara staj için giden öğrencileri kontrol etmeleri için Meslek Lisesi Öğretmenlerinin ( koranavirüs arası nedeniyle staja giden öğrencide yok mevcut bir faaliyet yok ) neden ek ders ücretini almadığını sorması gerçekten manidar. MEB'in bu kararına itiraz eden Meslek Öğretmeni var mıdır ?Maaş karşılığı ek ders 20 saat ve bunun dışında 24 saate daha ek ders alabiliyor bir meslek lisesi öğretmeni  . Derse giren bir meslek lisesi öğretmeni 44 saat ek ders alabilir. Fakat ders yükü olmayan öğretmenlerde genellikle  mesleki işletmelerde ek dersini tamamlıyor veya norm fazlası olanlar ek ders ücreri almak için mesleki işletmelerde ek ders ücretini tamamlıyor.  Meslek Liselerinde derse girip ders yükünü tamamlayanlar bir mağduriyet söz konusu değil ama bunun dışında mesleki işletmelerde herhangi bir faaliyet yokken neden bir ek ders ücreti ödensin.

Meslek Lisesi Öğretmenleri de kontrole gitmedikleri için bu ek ders ücretini almalarının doğru olmadığı söylerken Ali YALÇIN'ın böylesine zor bir dönemde neden böyle bir açıklama yaparak faaliyeti olmayan bir olay için ek ders talep etmesi ne kadar doğru?

Acaba Eğitim Bir Sen bu karardan mı rahatsız oldu Meslek Lisesi Öğretmenleri üzerinden bir çıkış yaparak konuyu tartışmaya mı açmak istedi.

Bunu da siz değerli öğretmenlerimizin yorumuna bırakıyoruz...

Yorumlar (23)
Gökhan yüksel 7 ay önce
20 saat zorunlu ders saati olan öğretmen var mıdır.? Ek ders verilmesin eyvAllah o zaman kimseye verilmesin. Meslek öğretmenleri burada mağdur edilmiştir. Herkes ek dersini alırken meslek öğretmenlerininki kesilmiştir. Koordinatörlük evet fiili olarak yapılamıyor diğer öğretmenler fiile olarak derse girebiliyor mu? Adam gibi tarafsız haber yapın.
Ali kaya 7 ay önce
Meb personel bu haberin ile ne kadar tarafli oldugun elli oldu..meslek ogretmeninin aldigi ek derse mi gozunu diktin..kultur dersi ogretmenlerinin gorevini soyle o zaman bu surecte
Bilişimci 7 ay önce
Arkadaşlar ben meslek öğretmeniyim. Bu durumda ben hiç ek ders alamayacağım. Tamam almayayım sıkıntı değil. Devlet sağ olsun. Ama meslekçi olmayan arkadaşlarım ek ders alırken ben almamış oluyorum. Tüm öğretmenlerin ek dersi verilmesin. Destekse tümden destek verelim.
yönetci 7 ay önce
Bakanlığın yazısı hukuka aykırı. Okullar 23-28 Mart arası hangi gerekçe ile tatil edildiyse 30 nisana kadarda aynı gerekçe ile tatil edildi. Mevcut mevzuatlarda bir değişiklik olmadığına göre 23-28 Mart tarihleri arası ek ders ücretleri nasıl tahakkuk ettirildiyse, aynı gerekçelere göre okul tatil edilmesi durumunda ders yılı sonuna kadar ücret tahakkuk ettirilir. Yaz tatili için durum değişir. Olay bu kadar net. Öğrenci beceri eğitimini işletmede veya okulların atölyelerinde yapar şu an ikisinde de yapılmıyor. Biri için öde diğeri için ödeme nasıl olacak bu iş. Der yılı sonuna kadar 23-28 Mart tatilindeki uygulama geçerlı olur. Tatilde durum başka.
Apri 7 ay önce
Ne hikmetse herkes öğretmenin aldığı ücreti konuşmaya başladı halbuki memurlar içinde en az maş alan kesim şu anda öğretmenler tüm meslekler üzerinde öğretmenin emeği varken neden tüm kesim öğretmeni bu kadar aşağlar anlamış değilim
Oğuzhan 7 ay önce
"koranavirüs arası nedeniyle staja giden öğrencide yok mevcut bir faaliyet yok " ama korana virüs tedbirleri kapsamında okula giden öğrenci var! öylemi? Mufradat kapsamında dersler devam mı ediyir? Git ekders nedir onu öğren de sonra yaz yazını. İşletmelerde mesleki eğitim müfredat kapsamindadir. Ali Yalçın meslek lisesi öğretmenlerinin hakkını savunmakta sonuna kadar haklıdır.
Yorumcu 7 ay önce
Meslek lisesi Öğretmenlerinin sizin gibi düşündüğünü nerden biliyorsunuz? İşletmede beceri eğitimi müfredat kapsamında olan bir derstir. 12 sınıflarda çerçeve programda 24 saat olarak belirtilir. Ve i. B. E. Ek dersi ödenmelidir. 30 saat dersi olan ve idari izinli sürede derse girmeyip 18 saat ekders almak ne kadar etik? Ek ders ya tamamen hiç kimseye ödenmemeli ya da işletmede beceri eğitimi ek dersi de ödenmelidir.
Tantuni 7 ay önce
Siz haber mi yapıyorsunuz yoksa kişileri mi suçluyorsunuz. Çok saçmaa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@