banner476

Atanan Sözleşmeli öğretmenler güvenlik soruşturması geçirecek mi ?

2020 ocak ayı sözleşmeli öğretmen atamalarında son gelindi. Milli eğitim bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmen atama sonuçları bugün itibariyle açıklandı ve 20 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Peki atana öğretmenler güvenlik soruşturması geçirecekler mi ? güvenlik soruşturması var mı ?Detaylar haberimizde..

Özel 19.03.2020, 08:56
Atanan Sözleşmeli öğretmenler güvenlik soruşturması geçirecek mi ?

Güvenlik soruşturması 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında devlet memurluğuna girişte getirilen bir uygulamaydı. Yeni atanan sözleşmeli öğretmenlerin merak ettiği konulardan birisi güvenlik soruşturması nedir? Atana Sözleşmeli öğretmenler Güvenlik soruşturması geçirecek mi ?

Güvenlik Soruşturması nedir ?

Güvenlik Soruşturması: Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit (sınırlama) olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesidir.

Ancak geçtiğimiz aylarda anayasa mahkemesi devlet memurluğuna girişte uygulanan bu uygulamayı iptal etmişti. Ardından birkaç kez meclis tarafından gündeme getirilse de son anda tekliften çıkarılmıştı ve herhangi bir düzenleme yapılmamıştı.

Sonuç olarak şu anki şartlarda anayasa mahkemesi güvenlik soruşturmasını iptal etti ve sonrasında herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı için atanan sözleşmeli öğretmenler herhangi bir güvenlik soruşturması geçirmeyeceklerdir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@