banner476

Bakan Ziya Selçuk Açıkladı... Ücretli Öğretmenlere Maaş Ödenecek mi?

Koronavirüs nedeniyle tatil olan okullarda ek ders karşılığı görev yapan ücretli öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacak mı?

Özel 19.03.2020, 15:06 19.03.2020, 22:03
Bakan Ziya Selçuk Açıkladı... Ücretli Öğretmenlere Maaş Ödenecek mi?

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün saat 11.00'da Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programına konuk oldu. Bakan Selçuk'a okulların tatil olması ve eğitim süreciyle ilgili bir çok soru yöneltildi. Bunlardan birisi de ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği konusuydu.

 Bakan Selçuk, 2 haftalık tatil dolayısıyla ek ders karşılığı(ücretli) görev yapan öğretmenlere tatil sürecinde ek ders ödemesi konusuyla ilgili olarak şu anda geçerli mevzuat böyle bir ödemeyi mümkün kılmamaktadır cevabını verdi.

 Konuyla ilgili gerekli görüşmelerin yapıldığını hatırlatan bakan Ziya Selçuk, görüşmelerin olumlu sonuçlanması sonucu ödemelerin yapılacağı imasında bulunurken şu anda geçerli mevzuatın ödeme yapılmaması yönünde olduğunu tekrarladı.

 Bilindiği gibi 4-10 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılı 2. dönemi ara tatili 16-20 Mart 2020 tarihleri arasına alındı. Bu tarihler öne çekilmemiş olsa bile ücretli öğretmenler ara tatillerde zaten ek ders ücreti alamıyordu.

 Dolayısıyla ücretli öğretmenlerin buradaki mağduriyeti 23-27 Mart 2020 tarihleri arasında ve tatilin olası uzaması durumunda 30 Mart ve takip eden gün ve haftalarda olacaktır. MEB, bu zamana kadar ara tatil, sömestr, bayramlar, kar tatili, 23 Nisan, 19 Mayıs ve benzeri tarihlerde ücretli öğretmenlere ek ders ödemesi yapmıyordu. Çünkü ilgili ödeme için mevzuat ''fiilen derse girme'' şartı koşuyordu.

 Koronavirüs salgını daha önce karşılaşılmamış, alışılagelmemiş bir durum olduğu ve yetkililerin kimsenin mağdur olmaması için ellerinden gelenlerini yaptığına dair açıklamaları ve bakan Ziya Selçuk'un ücretli öğretmenlerin ek ders ödemelerine ilişkin açık kapı bırakmasından dolayı bir umut oluştu.

 Ücretli öğretmenler, gerekli girişimin yapılarak kendilerinin mağdur edilmemesini ve ödemelerin yapılmasını talep etmektedir. Konuyla ilgili her türlü gelişmeyi sitemizde bulabileceksiniz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (28)
Ücretli__ 7 ay önce
17 yıl ücretli 2 yıl vekil öğretmenlik yaptım. 1.si ilk başlarda vekil öğretmenlik kadroluların bütün haklarından yararlanıyordun. Daha sonra ücretli öğretmenlik çıktı ilk görev yapanlardanım. 15 tatil, kar tatili, doğal afet vb. hiçbir ücret kesintisi yapılmıyordu. Ücret kesintisi bu hükümet zamanında sessiz sedasız yapılan bir uygulamadır. Geçmiş zamanlardaki maaş bordosu örneği meb mevcut. 2.si Bakanlığın ücretli öğretmenlerle ne alıp veremediği var anlamadım. Doğal olarak bu öğretmenlere haksızlık yaparsanız seslerini duyurmak için elbette tepkilerini gösterecekler..Siz tahsili bile olmayan fahri imamlara, vekil imamlara, taşeron personele kanunlar çıkarıp kadrolu yaptınız. Ücretli öğretmenin haklarını vermemek için 2 yıldır kandırıp oyaladınız. 1 avuç kadar 5000 kadro verip saçma sapan şartlarla bu öğretmenleri birbirine düşürdünüz. Kim yaptı bunları siz.
Bakan bey şimdi de diyor ki ara tatili öne çektik ücretli öğretmen zaten o ara tatil zamanında ücret alamıyordu. Peki Sayın Bakanım , devlet bir makam koltuk verir. Mevzuata aykırı bir kanun varsa düzeltilir. Mantık açısından bu kanun ücretli öğretmeni mağdur eder. Unutmayın Sayın Bakanım ,Memleket, adil olmayan kanunlarla yönetilemez.
XDD 7 ay önce
17 SENE UCRETLI HAA ILGINÇ EMEKLILIGINE AZ KALMIŞ
Usta Öğretici 7 ay önce
Yazıklar olsun koskoca millî eğitim bakanı biz ücretli öğretmenleri maaş konusunda mağdur ettiğiniz için haram olsun yaptığımız çalışmalar okullar da.
ücretli öğretmen 7 ay önce
2023 seçimlerinde görüşmek üzere
bir öğretmen 7 ay önce
Evet bizi insan yerine koymuyor musunuz? Nasıl geçineceğiz ek iş mi yapalım bu mu yani? Kul hakkıdır be biraz adaletli olun.Allah adletlidir.HasbiyAllah.
Ücretli öğretmen 7 ay önce
Açlıktan ölüceğiz Allah aşkına çoluk çocuğumuz var bu kada r adaletsiz olmayın millet evine gıda stokları yapıyor biz nasıl ekmek alacağız diye düşünüyoruz
Yavuz 7 ay önce
Suriyeliler 40 milyar dolar yedirirken mevzuata baktılar mı? Ziya selcuk Utanmadan tv çıkıp mevzuat diyor mevzuati degistirmek kimin elinde o mecliste bur gecede hangi kanunlari cikarttiniz
Ggg 7 ay önce
Sitenizi takip edeceğim. Olumlu sonuçlanır umarım.
Böcek 7 ay önce
Maalesef bakanımızın bu çağ atlatan olağanüstü projelerini cumhurbaşkanınımız ile birlikte 80 milyon vatandaş gördü. Cimere yazın lütfen....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@