banner476

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Gereği Ücretli Öğretmenlere Ödeme Yapılmalıdır

Ücretleri Öğretmenlerin Maaşı Konusu: ''Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Gereği Ücretli Öğretmenlere Ödeme Yapılmalıdır''

Özel 25.03.2020, 21:55
Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Gereği Ücretli Öğretmenlere Ödeme Yapılmalıdır

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, ücretli öğretmenlere ve usta öğreticilere ek ders ücreti ödenmesi gerektiğini açıkladı.

İşte İsmail Koncuk'un konuyla ilgili paylaşımları:

''Sn Selçuk, ücretli öğretmenlere, mevzuat gereği ücret ödenmesinin mümkün değil. Katılmıyorum. Sn Selçuk’u Cumhurbaşkanlığı genelgesinde yazan, “idari izinli olanlar fiilen çalışmayı yapmış sayılır” ifadesini açıklamaya davet ediyorum. Ücretli öğretmenler idari izinli değil mi?
Genelgeye göre istihdam türü ayrımı yapılmamıştır. Ücretli öğretmenlik bir istihdam türü müdür? Evet. Ülke genelinde 80 bin ücretli öğretmen istihdam edilmiş ve çalışma süreleri emeklilikte değerlendirilmektedir.
Ismet YILMAZ döneminde, ücretli 5000 öğretmen, sigorta süresine göre, kadrolu öğretmenliğe geçirilmiştir.Ek derslerinden gelir ve damga vergisi kesilmektedir.Tüm bunlar göz önüne alındığında, kararnameye göre, idari izinli olduğu sürelerde, işlerini fiilen yapmış sayılacaktır.
Böyle değil, ücretli öğretmenlik bir istihdam türü değil, diyenlere, yukarıdaki açıklamalarıma tatminkar cevap vermelerini beklerim. Bana göre, kararname esas alınarak, ücretler ödenebilir. Aksi takdirde kararnameye aykırı davranılmış olacaktır. Görüşüm budur. Hukuk yolu açıktır.

Bütün bu iddialarımıza rağmen, ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin ek ders ücretini inatla ödememek, “Biz köle çalıştırıyoruz.” cümlesi ile eş değer olacaktır. Bu anlayış ise bir hukuk devleti anlayışı olamaz.
Yazıdaki sigorta çıkış işlemi yapılmayacaktır ifadesi, ek ders ücreti ödenmeyecektir ifadesinden sonra bir anlam ifade etmemektedir. Bu yazı, ne zaman işe başlanacağı belli olmayan bugün, işten çıkarma anlamına gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı genelgesi gereği ücretler ödenmelidir.
Bu yazı ortada olduğu sürece sizin özel sektörden fedakarlık bekleme hakkınız ortadan kalkar. Venezüela bile onca ekonomik sıkıntısına rağmen, işten çıkarmayı yasakladı. MEB’in bu utanç yazısı derhal iptal edilmeli ve usta öğreticilere ek ders ücreti ödenmelidir.
MEB usta öğreticileri ekteki yazı ile işten atmış. Utanmalısınız! Biz özel sektöre bile işten çıkarma yasak edilsin derken, siz devlet olarak çalışanlarınızı, en küçük sıkıntıda işten atıyorsunuz. Yazıklar olsun, yuh olsun. Bu yazı tarihe bir utanç vesikası olarak geçmiştir.''

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (4)
Ücretli Eğitimci. 7 ay önce
Sayın vekilimize haklı mağduriyetimizi mecliste getirdiği için teşekkür ederiz..Bu zor zamanlarda geçecek; ama biz eğitimcilere reva görülen bu uygulama asla unutulmayacak...
"Ücretli" Öğretmen 7 ay önce
4 yıllık eğitim fakültesi mezunuyum. Kadroya layık görülmüyorum ama mezun olduğumdan beri yine aynı devlette ücretli öğretmenlik yapıyorum. Sırf daha az para ödemek için bize bunu yapan sistemi affetmiyorum. İhtiyacım olmasa şuan bırakırım ücretli öğretmenliği. Gel gör ki yine haksızlığa uğradık. Görevimizin başında değilsek bu keyfi bir durum değil, bizim seçimimiz değil. Bunca insanın geçimi nasıl olacak düşündünüz mü? Hak diyorum hak... Kim helal eder ki...
ahmet 7 ay önce
ağzına sağlık sayın vekilin
Demet 7 ay önce
Elbette bu günler geçecek ama bu durumlarda herkesin gerçek yüzü belli oluyor Allah büyük bizimde konuşacağımız zamanlar gelecek bu hakarettir aşağılamadır heleki böyle bir durumda unutmayacağız

Gelişmelerden Haberdar Olun

@