Dolar Neden Yükseliyor?Dolar Yükselecek Mi? Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar Neden Yükseliyor?Dolar Yükselecek Mi? Dolar Kaç TL Oldu?

Özel 26.04.2020, 11:25
Dolar Neden Yükseliyor?Dolar Yükselecek Mi? Dolar Kaç TL Oldu?

Mart ayının başında 6,15 TL olan dolar geçtiğimiz günlerde 7 TL barajını zorladı! Şu sıralar 6,98 TL dolaylarında seyreden dolar neden bu kadar yükseldi? Dolar daha fazla yükselecek mi?

Yeni tip koronavirüs salgını başta Çin olmak üzere tüm Asya ülkelerinde etkisini yitirmesinin ardından Avrupa’da da yükseliş eğilimini yitirmeye başladı! Salgın hastalığın ilerleyişi Asya ve Avrupa’da stabil hale gelmeye başlayınca piyasalarda yukarı yönde hareketlenmeler görüldü. Avrupa borsaları başta olmak üzere birçok Asya ve Orta Doğu borsaları %4 ila %7 arasında değer kazandı. Diğer kıtalarda yaşanan bu yükselişe Borsa İstanbul’da %2,6 değer kazancı ile katıldı. Her ne kadar borsa yükselişe geçse de Dolar ve TL’de bu durumun tam tersi yaşandı. Dolar/TL geçtiğimiz Cuma günü 6,63 oranındayken bu haftayı 6,74 ile kapadı. Dün 6,80 oranına yükselen dolar 7 TL barajını zorladı.

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların küresel piyasalarda doğal yükselişi sürerken yerel sebeplerde doların TL karşısında değer kazanmasına sebep oldu. Merkez Bankası tarafından yapılan 10 milyar liralık parasal genişlemenin yanı sıra İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki geri alımlar sonrası dolar fiyatı artış gösterdi. Daha önce 300 ila 400 milyon lira bantlarında geri alımlar yapan Merkez Bankası geçtiğimiz Cuma günü 10 milyar lira boyutunda geri alım yapınca dolar fiyatı artışa geçti. Özellikle yabancı yatırımcılar artan TL’nin değer kaybedeceğini düşünerek TL varlıklarını elden çıkararak hızla döviz almaya başladı. Bu durumun getirdiği durum sonrası dolar 6,63 oranından 6,98 oranına yükseldi.

Doların önümüzdeki günlerde 7 lira barajını geçmesi bekleniyor.

Yatarım Amaçı Değildir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@