Haziran'da ilk ders zil çalıyor

Haziran ayında lise ve ünivresite sınavlarına girecekler ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyorlar.İşte detaylar..

Özel 16.05.2020, 09:59 16.05.2020, 12:46
Haziran'da ilk ders zil çalıyor

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Nuran Çakmakçı haberine göre ;

Ramazan Bayramı sonrası herhangi bir aksilik olmazsa ve her şey yolunda giderse açılış hazırlıkları başlıyor ve haziranda okul kapıları açılıyor. İlk etapta Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) girecek 8’inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek 12’nci sınıf öğrencileri okula çağrılacak. Pandeminin yarattığı kaygıyla birlikte sınav stresi artan öğrencileri öğretmenleriyle, sınıfla buluşturarak biraz olsun rahatlatmak hedefleniyor.

OKULA DEVAM ZORUNLU DEĞİL

Şimdiden söyleyeyim bu öğrencilerin devam zorunluluğu yok, yani okula gitmek isteğe bağlı olacak. Ders programlarının da tüm gün değil esnek olması planlanıyor. Yani öğrenciler birkaç saatliğine okullarında kalacaklar. Sınıfların seyreltilmiş olması için de çalışmalar yapılıyor. Sağlık koşulları dikkate alınarak sınıf mevcutları azaltılacak. Bu arada 4’üncü sınıfların haziran başında okula çağrılıp çağrılmayacağı üzerinde çalışıldığını da söylemekte yarar var.
Tabii bütün bu hazırlıklar yapılırken öğrencilerin nasıl okula geleceği, servis ve yemek imkânlarının nasıl olacağı da konuşuluyor. Bu konuda senaryolar üzerinde çalışmalar yapılıyor.

TELAFİ EĞİTİMİ İÇİN KISA PROGRAM

Bakanlık temmuz ve ağustos aylarında eğitim yapılmayacağını, öğrencilerin tatil yapabileceklerini açıklamıştı. O nedenle telafi eğitimlerinin bir kısmının haziranın ikinci yarısı, diğer kısmının da eylülde okulların açıldığı zaman yapılması planlanıyor. Telafi eğitimine de katılım zorunlu değil. Bu eğitim de tüm gün değil, daha kısaltılmış programla yapılacak. Tabii bütün bunlar içinde bulunduğumuz durum ve koronavirüs salgınının seyrine göre değişebilir.

İLK DEFA HAZİRANDA AÇILIŞ HEYECANI

Diğer yandan belki de eğitim dünyası ilk defa haziran ayında açılış heyecanı yaşıyor. Belirttiğim gibi salgının bugünlerdeki düşüş eğilimini sürdürmesi ve haziranda eğitimde normalleşmenin ilk adımlarının atılmasını artık öğretmeni, öğrencisi, velisi, yöneticisi ile tüm camia heyecanla bekliyor.

MEB'DEN HAZİRAN'DA OKULLARIN AÇILACAĞI HABERLERİNE CEVAP GELDİ. İŞTE MEB'DEN GELEN AÇIKLAMA

Hürriyet

Yorumlar (9)
Yılmaz1 3 ay önce
Herzaman olduğu gibi yine saçma sapan bir uygulama. Bu sıcak ta öğrencilerin zorunlu olmadan kendi isteğiyle okula gitmesi.
SERCAN 3 ay önce
Okulların açılmasıyla bozdunuz kafayı. Virüs bir taraftan , sıcak bir taraftan klima riskli. Neyin kafası bu isteğe bağlı okul açılıp telafi eğitimi mi yapılır? Oyun mu bu? Her işin bir disiplini var?
Gereksiz su an 3 ay önce
Zamansız yapılan ve virüsün tehlikesi devam ederken öğrenci ve öğretmenleri düşünmeden tehlikeye atan bir uygulama olur ancak.
OLMAZ BÖYLE İŞ 3 ay önce
haziranın ikinci yarısı ifadesi geçiyor haberde LGS sınavı 20 haziranda
Nereden baksan tutarsızlık
herkes kafasına göre yazıo maşAllah,
KİM NAPIYOR KİMSE BİLMİYOR
Ömer 3 ay önce
Bende belirtisi göstermeyen virüs var ne olacak acaba? Ya da tüm öğretmenleri karantinaya almadan nasıl sınıflara sokacaklar onu da yazsaydınız ya?
Omer 3 ay önce
Cok tehlikeli bu pandemide siniflari seyreklestirseniz bile ortak kullanim alanlari ne olcak.bence eylul bile sıkıntili
... 3 ay önce
Bence Korana virüsünün ilacı diğer aşılar gibi yapılmalı .insanlar virüsle karşılaşmadan insanlara zayıflatılmış korana virüsü enjekte ederlerse belki çare olur .
... 3 ay önce
Bence Korana virüsünün ilacı diğer aşılar gibi yapılmalı .insanlar virüsle karşılaşmadan insanlara zayıflatılmış korana virüsü enjekte ederlerse belki çare olur .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@