Haziran ve Sonrasında Eğitim Öğretim Olmaz

Eğitimciler haziran ortası sonrası için eğitim öğretime sıcak bakmıyor.

Özel 01.05.2020, 20:57 01.05.2020, 22:50
Haziran ve Sonrasında Eğitim Öğretim Olmaz

 Covid-19 salgını sebebiyle dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de mart ayının ortalarında okullar tatil edilmiş, eğitim öğretime 2 hafta süreliğine ara verilmişti. Verilen ara 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmış, akabinde 31 Mayıs 2020 tarihine kadar tekrar uzatılmıştır.

 Tekrar uzatma olmaması halinde 1 Haziran 2020 Pazartesi günü okullar açılacak. 2020 yılında planlanan iş takvimi kapsamına göre haziranın ortalarında eğitim öğretim tamamlanacaktı. Olağanüstü durum sebebiyle öğretmenlerin yaz tatili süresi 1 aya düşürüldü.

 Çıkarılan kanunla birlikte öğretmenlerin yaz tatilinin 1 aya düşürülmesi yaz aylarında telafi yapılması durumunu akıllara getirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temmuz ve ağustos aylarında telafi eğitimlerinin olmayacağını kesin ve net bir dille söyledi. Esasında öğretmenlerin tatillerinin 1 aya indirildiği kanunu onaylamadığı neticesi de buradan çıkmış oldu.

 Öte yandan pandemi tam sona ermeden ailelerin çocuklarını okula gönderme oranının eskisi gibi olmayacağı düşüncesi mevcut. Yaz aylarında mevsimlik tarım işçiliği, normal tarım, kır ve yaylalara hayvancılık amacı ile geçici göç, turizm ve sıcaklıkların artması dolayısıyla hem devamsızlık çoğalacak hem de verimli bir eğitim öğretim yapılamayacaktır.

 Dolayısıyla öğretmenlerin çok büyük bir kısmı yaz döneminde eğitim öğretimin yapılmamasını talep ediyor. Yaz dönemindeki olası bir telafi eğitiminin verimliliğinin oldukça düşük olacağı tahmin ediliyor.

 Bu konudaki nihai kararı bilim kurulu tavsiyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşü ile Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

Yorumlar (8)
Omer 2 ay önce
Kesinlikke salgin bitmeden okula gondermek gibi bir soz konusu olamaz.
Adil Can 2 ay önce
Öğretmenin biri doğum iznine ayrılıp ücretsiz izin alıyor. Bunun yerine ücretli ataması yapılıyor. Daha sonra uzaktan eğitim zorunluluğu gelince bu öğretmen uyanıklık yapıp ücretsiz iznini yarıda kesiyor ve dönem ortasında göreve başlıyor. Adalet?
Hasan 2 ay önce
Öğretmenleri geç tatil çocukların hakkı. Zaten eve kapalılar bırakın yazın keyfini çıkarsınlar. Bir araya toplanma işi uzun süre sıkıntılı. Nasil olacak belli değil
Eğitmen 2 ay önce
Yazın eğitim eğitim-öğretim yapılması demek bir sonraki eğitim öğretim ylının heba edilmesi demektir
Teacher 2 ay önce
Salgın 2 sene sürecek deniyor yani bu mantıkla 2 sene hayatı durduralım o zaman. Üzülerek söylüyorum ki bununla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Maskeler, sabunlar vs ile başlanabilir. Kaldı ki planlanan tüm sınıflar değil 8.-12. Sınıflar gayet laf söz anlayan insanlar çocuklar okullarından mezun oluyorlar ve gerçekten onları düşünün bir cuma okula gidiyorsun ve onun okulun son günü olduğunu bilmeden
Elif 2 ay önce
Öğretmenler iki aydır tatil tapıyo zaten yaz tatilleri az olsun biraz
Elif 2 ay önce
Öğretmenler iki aydır tatil yapıyo zaten yaz tatilleri az olsun biraz
Elif 2 ay önce
Açılsın kurallar çerçevesinde .Nasıl her yer açılıyorsa okularda o şekil açılır neden olmasın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@