HES Kodu nasıl alınır? Seyahat İzin Belgesi HES Başvurusu nasıl yapılır?

Özel 21.05.2020, 12:04
HES Kodu nasıl alınır? Seyahat İzin Belgesi HES  Başvurusu nasıl yapılır?

HES KODU NEDİR? Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sorgula Ekranı

Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısının ardından Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 15 ilimizde şehirlerarası seyahat yasağının devam edeceği duyuruldu. Söz konusu 15 şehirden birinde yaşıyorsanız, başka bir şehre gitmek ya da bu şehirlere başka bir şehirden gidebilmek için yol izni olarak da bilinen “seyahat izin belgesi” almanız gerekiyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınıyor? Seyahat izin belgesi için başvuru nasıl yapılıyor? Seyahat izin belgesi başvuru sorgulama ekranı nasıl görüntülenebilir? Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızda.

HES KODU NEDİR?

Sağlık bakanlığının daha önceden devreye aldığı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan HES kodu vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Covid19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulamadır. HES kodu kişiye özel olarak üretilmektedir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Uygulama marketlerinden telefonlara indirilen ve Sağlık Bakanlığının uygulaması olan Hayat Eve Sığar  uygulaması üzerinden kendi kişisel bilgilerinizi girerek siz özel HES kodu oluşturabilirsiniz.

HES KODU NE İŞE YARAR?

Öncelik olarak şehirler arası seyahatlerde kullanılacak olan bu kodu vatandaşlar seyahat firmasına göstermeden yolculuk yapamayacakları.otobüs ve uçak yolculuğu yapacak vatandaşlar öencelikle bu kodu üretmeleri gerekecek. Seyahat firması üretilen bu kod ile birlikte kişinin risk grubunda olup olmadığını değerlendirebilecek

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerdeki kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 ilde sokağa çıkma yasağı uygulamasının 15 gün daha sürdürüleceğini duyurdu. Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı 15 gün boyunca devam edecek.

Yukarıdaki şehirler ile ilgili seyahat durumu söz konusu olanların seyahat izin belgesi alabilmesi için iki alternatifi bulunuyor. Öncelikle e-devlet üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu yapabilecekleri gibi ALO 199 hattı aracılığı ile de seyahat izin belgesi başvurusunda bulunabilirler. Başvuruda bulunanların seyahat izi belgesi başvuru sorgulama ekranı nasıl olur sorusunun cevabını ise devlet SMS ile verecek. Seyahat izin belgesi başvurusu yapmış olan vatandaşlara değerlendirme sonucu SMS yoluyla bildirilecek. Ayrıca aynı vatandaşlar havalimanlarında ve otogarlarda oluşturulan başvuru masalarında kimlik numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra yolculuklarını yapabilecekler.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sorgulama Ekranı

Seyahat izin belgesi ya da diğer adı ile yol izin belgesi almak için e-devlet üzerinden başvuru yapmış olan vatandaşlar, seyahat izin belgesi başvuru sorgulama ekranı aracılığı ile başvurularının ne durumda olduğunu görüntüleyebilecekler. Vatandaşlar e-devlet sistemine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalarının ardından İçişleri Bakanlığının sağladığı bu sanal hizmetten faydalanabilirler. Yapılan e-başvurunun ardından e-devlet üzerinden seyahat izin belgesi sorgulama ekranına ulaşabilirler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@