Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesi edilebilecek dualar?

Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Hangi Gün? 2020 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Özel 18.05.2020, 13:21
Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesi edilebilecek dualar?

Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Hangi Gün? 2020 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Bin aydan daha hayırlı olduğu söylenen mübarek gece Kadir Gecesi, tüm müminlerin dört gözle beklediği bir zaman. Tövbe edenlerin günahlarının kabul edileceği bu kutlu gece ne zaman? 2020 Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi hangi gün? Bu sorularınızın cevabı yazımızda.

On bir ayın sultanı Ramazan ayı içerisinde olunca, çoğu insan Kadir Gecesi ne zaman diye düşünmeye başlıyor. 2020 Kadir Gecesi, 19 Mayıs gününe tekabül ediyor. İslam dininde Kadir Gecesi, duaların ve tövbelerin kabul edildiği, bin aydan daha hayırlı bir gecedir.

Bu mübarek gecede, Kadir Gecesi’nde İslam dinini kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim inmeye başladı ve İslam dininin peygamberi, Allah’ın elçisi olan Hz. Muhammed’e peygamberliği bildirildi. Hz. Muhammed peygamber olduğu haberini Kadir Gecesi’nde aldı.

Kadir Gecesi’nin tam olarak hangi tarihte olduğu söylenmedi. Bundaki amaç Müslümanların Ramazan ayının her gününü Kadir Gecesi’ymiş gibi görerek ibadet etmesini sağlamaktır. Ancak peygamber efendimiz Hz. Muhammed Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının bitimine son 10 gün kala ya da bu son 10 gün içerisindeki tekli gecelerde aranmasını söylemiştir. Bunun üzerine araştırma yapan bazı İslam alimleri, Ramazan’ın 27. Gecesinin Kadir Gecesi olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemiştir. Ancak yine de yüzde yüz kesin bir şekilde Kadir Gecesi’nin tarihini söylemek mümkün değildir. Bu sene 2020 Kadir Gecesi ne zaman sorusunun cevabı ise İslam alimlerinin açıklamalarına göre 19 Mayıs gecesidir.

Kadir Gecesi öyle mübarek bir gecedir ki, Cebrail Aleyhisselam başta olmak üzere tüm melekler yeryüzüne iner. Yeryüzüne inen bu melekler biz insanlara sabahın ilk ışıklarına dek dua ederler. Bu nedenle Kadir Gecesi, tüm İslam aleminin dört gözle beklediği, sema kapılarının açıldığı mübarek bir gecedir. Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayır olduğu sayılır. İnsanlar bu gecede bolca ibadet, dua ve tövbe ederler. Akşamdan sabaha dek, gece boyunca insanlar Allah’a ibadet eder, Allah’a geçmiş günahlarının affedilmesi için tövbe ederler, isteklerinin yerine gelmesi için duacı olurlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@