Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Koronavirüs salgın hastalığı ile gündeme gelen ve genellike bazı Avrupa ülkelerinde 9 yaş altı çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı ,Kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendromu belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde..

Özel 30.04.2020, 12:05
Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?Koronavirüs salgın hastalığı ile gündeme gelen ve genellike bazı Avrupa ülkelerinde 9 yaş altı çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı ,Kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendromu belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde..

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığı ile mücadele sürerken gündeme yeni bir hastalık düştü. Koronavirüs hastalığıyla gündeme gelen Kawasaki hastalığı,Kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendromu belirtileri nelerdir?

Dünyayı esir alan özelliklede Avrupa'da çok hızlı bir şekilde yayılan koronavirüs salgın hastalığını görüldüğü bazı ülkelerde özellikle 9 yaş altı çocuklarda  ateşli enflamasyon hastalığı görüldü.Bu şikayetler ile hastanelere başvuran çocuk hastaların bazılarının Kawasaki sendromu olduğu belirlendi.

KAWASAKİ SENDROMU NEDİR?

Kawasaki hastalığı çocukluk çağında gördüğümüz bir damar iltihabıdır. Özellikle çocukluk çağında özgü bir tablodur ve 6 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülür ismi hastalığı tanımlayan Japon Ekim ekibin soyadında gelmektedir .

Hastalar bize yine kontrol altına alınamayan ateşle başvurular çok sağlıklı olan çocuklar birdenbire ortaya çıkmış olan bir ateş bulgusu vardır ateşe eşlik eden Tıpkı Kızamık hastalığında olduğu gibi bir döküntü gözlenir.

 Bu çocukların da yine boyundaki lenf bezleri şişmiştir elleri ve ayakları şişmiş dudaklarım çatlaktır çok tipik bir görüntüsü vardır.

 Kawasaki hastalığı olan çocukların sanki dudakları uçakla doğranmış gibidir çatlakları ve gözlerinde çok belirgin olan kızarıklık oğlum ile birlikte biz hastalığa tanıyıp koyarız .
.
Başlangıçta tanı koyduğunuz zaman bu çocuklarda da iltihap göstergeli çok belirgin olarak yüksektir iltihap göstergelerin yüksek olmasından sonra tanıyor koyduğumuz anda bu çocuklar hızla tedavi verdiğimiz anda geriler ama tanı gecikirse asıl ana sorun o zaman karşımıza çıkar ve çocuklarda oluşan edinsel kalp hastalıklarının en önemlisi gelir.

 Bu hastalık ilerlediği zaman çocuklarda koroner arterleri tutabilir koroner arterlerde genişlemeleri yol açabilir yine eklem tutulumları bu çocuklar da karşımıza gelebilir eklem tulumlarının yanı sıra safra kesesi bu çocuklarda tutulabilir ve safra kesesi tutulumu ile birlikte de sarılık karşımıza gelebilir.

 Bu çocukları erken tanıyı  doğru tanıyı koymak çok önemlidir doğru tanıyı koyduğumuzda bu çocuklara intravenöz immunglobulin adını verdiğimiz bir ilacı verdiğimizde klinik bulgular asspirin ile birlikte hızlı düzelir en çok korkutankalp tutulumunu koroner arter koroner arter tutulumu olmadığı zaman hastalık oldukça selim gidiştedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@