Koronavirüs, Ek Atamayı Etkiler Mi?-2020 KPSS Ertelenecek Mi? ..

Koronavirüs, Ek Atamayı Etkiler Mi?-2020 KPSS Ertelenecek Mi? ..

Özel 17.03.2020, 20:54
Koronavirüs, Ek Atamayı Etkiler Mi?-2020 KPSS Ertelenecek Mi? ..

Koronavirüs Ek Atamayı Etkiler Mi? 2020 KPSS Ertelenecek Mi? Bu konuda merak edilenleri haberimizin içeriğinde açıklıyoruz. Bilindiği üzere koronavirüs vakalarının ülkemizde cereyan etmesiyle birlikte tüm bakanlıklar bir dizi önlemler aldı. Milli Eğitim Bakanlığı da Bakan Sn Ziya Selçuk'un önderliğinde koronavirüsü önleme kapsamında önemli kararlara imza attı. Bu kararlar geçtiğimiz hafta açıklandı ve anında uygulandı. Neydi o kararlar hatırlayalım:

En önemli karar okulların tatil edilmesi oldu. Türkiye geneli tüm okullar koronavirüs salgınını önleme amacıyla 16-30 Mart tarihleri arasında tatil edildi. Bu tatil öğretmenler ve okul yöneticilerini de kapsıyor. Tatil süreci 2 hafta olacak bu 2 haftanın 1. haftası normal tatil ve idari izin, 2. haftası ise seminer dönemi olarak geçirilecek. Yani daha önce MEB takviminde açıklanan öğretmenlere seminer öğrencilere ara tatil dönemi koronavirüsten dolayı erkene alınmış oldu. Tatil sürecinde öğretmenlerin ve idarecilerin ek dersleri kesintiye uğramadan yatırılacak. Çünkü bu olağanüstü bir durum ve tüm öğretmenler ve okul yöneticileri idari izinli olarak sayılacak.

MEB'in aldığı ikinci önemli karar ise, 23-27 Mart tarihlerinde derslerin EBA sistemi üzerinden uzaktan eğitimle işlenecek olması.Bu kapsamda eğitim-öğretim faaliyetlerinde herhangi bir aksama olmaması hedefleniyor. Yani zengin içeriğe sahip EBA üzerinden dersler online olarak işlenecek. Öğrenciler ve veliler EBA'ya giriş yaparak öğretmenlerinin rehberliğinde derslerini EBA sistemi üzerinden takip edebilecek. Hatta uzaktan eğitimin ilk dersini bizzat Sn Bakan Ziya Selçuk verecek. Dersler TRT'den de yayınlanacak bu sayede tüm öğrencilere ulaşılacak.KORONAVİRÜS EK ÖĞRETMEN ATAMASI (20 BİN ATAMA) VE 2020 KPSS'Yİ ETKİLEYECEK Mİ?

Ek öğretmen ataması bekleyen öğretmenler ve 2020 KPSS'ye hazırlanan adaylar bu soruların cevaplarını merak ediyor. .mebpersonel.com farkıyla bu konuya biraz açıklık getirmek istedik. Ek atama takvimi Nisan ayının sonuna doğru açıklanacağı yönünde sosyal medya atama gruplarından bilgiler geldi. Bu bilgileri biz haber şeklinde sunmuştuk. Koronavirüs vakaları ve alınan kararlar ek öğretmen ataması takvimini etkileyebilir. Çünkü ek atama takvimi, mülakat süreci vs düşünülürse bu sürecin açıklanması biraz zaman alacaktır ama bakanlık bu konuda atama bekleyen öğretmenleri mağdur etmeyecektir. Özetle Nisan ayında ek atama takvimi gelmeyebilir ama ek atamanın 2020 Eylül ayına kadar tamamlanacağını düşünüyoruz. Koronavirüsten dolayı süreç sekteye uğrasa da ek öğretmen ataması 20 bin yapılacaktır.

2020 KPSS konusu da ek öğretmen atamaları gibi merak ediliyor. Bu konuda yetkili mercii makamı ÖSYM'dir. ÖSYM tarafından henüz net bir açıklama yoktur ama vaka sayıları artar tedbirler artırılırsa bundan 2020 KPSS takviminin de etkileneceğini hatta TYT AYT gibi büyük kitlelerin girdiği sınavların da etkileneceğini düşünüyoruz.

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER

Yorumlar (4)
Öğretmen 4 ay önce
Herkes ailesine sevdiklerine müjdeyi verdi,değil ertelenme ihtimali bile vicdana sigmaz!!!
Ek atamadan umutlu 4 ay önce
Ek atama a olduğu için ertelense bile 2020 kpss puanı alanlar katılmaz değil mi
Ek atamadan umutlu 4 ay önce
Ek atama a olduğu için ertelense bile 2020 kpss puanı alanlar katılmaz değil mi
öğretmen adayı 4 ay önce
olabilir hocam bu iş ekonomik olarak da devleti rahatlatır yani bu virüs işi ciddi sıkıntılar oluşturulursa 2021 e bile kaydırılabilir bu atama

Gelişmelerden Haberdar Olun

@