banner476

MEB'in son Müsteşarı Yusuf Tekin'den ,Bakan Ziya Selçuk'a eleştiri.

MEB'in son Müsteşarı Yusuf Tekin'den ,Bakan Ziya Selçuk'a eleştiri.

Özel 17.04.2020, 23:09
MEB'in son Müsteşarı Yusuf Tekin'den ,Bakan Ziya Selçuk'a eleştiri.

Milli Eğitim Bakanlığının son Müsteşarı ve şu an Hacı Bayram Üniversitesi Reftörü olan Prof.Dr.Yusuf Tekin , Bakan Ziya Selçuk'un Köy Enstiitüsülerinin 80. yıl kuruluşu  nedeniyle atmış olduğu  "Yaparak, yaşayarak güçlüklerle başa çıkmayı öğreten bir eğitim anlayışı sunan Köy Enstitüsü modeli her türlü siyasi tartışmanın dışında, ortaya koyduğu pedagojik yaklaşımla iz bırakmıştır. Kuruluşunun 80. yılında emeği geçenlere rahmet ve minnetle… " tebrik mesajı sonrası  twitter adresinde  "Her yıl 17 Nisan geldiğinde, tepeden inmeci modernleştiricilerde Köy Enstitüsü sevdasını dillendirme modası ortaya çıkıyor. Bu sevdada olanlara sadece iki cümle, biri Köy Estitülerinin kurucusu İ. H. Tonguç’un oğlu Engin Tonguç’un cümlesi: “Köy Enstitüleri sistemi, başlı başına ne bir okuma-yazma kampanyası, ne de köy kalkınması problemi, ne de bir öğretmen yetiştirme çabası, ne bir okul yapma girişimi idi. Temel amacı bakımından, tarih şartlarının hazırladığı bir imkândan yararlanarak iktidara katılıp elde edilen yürütme gücü ile emekçi sınıfları bilinçlendirmek ve devrimsel süreci hızlandırmak için girişilmiş bir devrim stratejisi ve taktiği idi. Diğer örnek İnönü’nün Demokrat Parti kurulurken Bayar’a izin verme şartı olarak koyduğu “Köy Enstitüleri ile uğraşmayacaksın” şartı.”Bu iki cümle Köy Enstitülerinin ideolojik kaygılarla kurulduğunu ve 17 Nisan’da aşklarını dile getirme zorunluluğu hissedenlerin de “ideolojik eğitim” özentisi içinde olduklarını göstermeye yetiyor sanırım.Amerikalılar kapattı iddiası için de bu kurumların fikir babası John Dewey Erzurum’lu mu idi diye sorasım geliyor. "   diyerek Köy Enstitülerini eleştiren bir mesaj yayınladı .

İşte  Atılan O Tweetler

Yorumlar (6)
Serkan 4 ay önce
Yusuf Tekin meb in basına gelmiş en kötü kişidir. Ondan daha kötüsünü meb personeli gormedi. El yazisi faciasi ek ders faciasi ogretmenlere hakaretler vb yusuf tekine rektörlük bile cookkkk fazla
mustafa 4 ay önce
köy enstitüleri devam etseydi; Yusuf TEKİN gibiler yerine ülkemizi her alanda ileri noktalara taşıyacak kadrolar yetişirdi.. bir insan berbat ettiği bir eğitim sistemi üzerine nasıl rahatça konuşup yorum yapar anlamıyorum. köy enstitüleri örnek alınacak bir sistemdi, hala da öyle!
ali er 4 ay önce
Köy enstitülerine TEKİN gibilerin karşı çıkması o kadar makul ki örümcek zihinlilerden aydınlık yarınlar beklemek beyhudedir.
Gerek yok. 4 ay önce
Köy enstitülerinin ideolojik kaygılarla kurulduğunu söyleyenlere bakın hele. Kendilerinin yıllarca başarıyla(!) uyguladığı eğtim çok saf ve ideolojiden uzak sanki.
Yavuz 4 ay önce
evrensel kolej
Nasıl buralara getirildin yusuf tekin 3 ay önce
Prof oldu rektor oldu artik kim tutar bu çalişkan insani sayi nasil oldu (Meb in altina konulmuş dinamitten farki yoktu bunun defalarca düğmeye basıldı ve çökerten dinamitlerden biriyse buydu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@