MEB, Öğretmen ve Yönetici Atama Mülakatlarını Kaldırmalıdır

MEB, koronavirüs nedeniyle yapılacak olan mülakatları iptal etmelidir.

Özel 17.03.2020, 13:59
MEB, Öğretmen ve Yönetici Atama Mülakatlarını Kaldırmalıdır

 Milli Eğitim Bakanlığı yarın ataması yapılacak 20 bin öğretmenden sonra ek 20 bin öğretmen ataması daha gerçekleştirecek. Yapılacak ek atama KPSS/ÖABT puanı ve mülakat ile gerçekleştirilecek. Dünya'yı saran ve Türkiye'yi de tehdit altına alan koronavirüs nedeniyle 2020 yılında MEB'in mülakatlara dur demesi gerekmektedir.

 Yeni yapılacak 20 bin sözleşmeli(ek) öğretmen ataması KPSS/ÖABT puanına göre yapılmalı, mülakat olmamalı, konuyla ilgili gerekli mevzuat değiştirilmelidir. Ataması yapılacak öğretmenlerin tekrar mülakata girmesi insan hareketliliği, ulaşım-konaklama giderleri gibi milli servetin erimesi ve koronavirüs tehlikesinin artması anlamına gelmektedir. Bakanlık ve çeşitli devlet kurumları gerek gördüğünde güvenlik soruşturması yapmalı fakat mülakat kesinlikle kaldırılmalıdır.

 Öte yandan geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı(EKYS) için de mülakat sözkonusu. MEB'de görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler müdür veya müdür yardımcısı olmak için bu sınava katıldı. Bilindiği gibi sınavın %80'i ile mülakatın %20'sinin harmanlanıp atama puanı oluşturulması durumu var.

 MEB'in EKYS sonrası yaz aylarında yapılacak olan müdür ve müdür yardımcılığı mülakatlarını da iptal etmesi, sınavda alınan puanlarla direk tercih alması ve atamaları buna bağlı olarak yapması bekleniyor. Yine bakanlık gerek görürse bu konuda da güvenlik soruşturması yapabilir.

 Dolayısıyla hem koronavirüs tehlikesi hem de mülakatlara eğitim camiasının ve toplumumuzun olumsuz bakış açısından dolayı MEB'in mülakatları kaldırmak için adım atması ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da örnek olması bekleniyor.

 2020 yılı öğretmen atama ve yönetici görevlendirme mülakatları hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (2)
Ismail 4 ay önce
Cok isabetli olur.zaten yazili puanin aynisi veriliyor.bosa zaman ve para kaybi.
Ty 4 ay önce
Ek atama olcak mi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@