banner476

MEB'de 2020 Öğretmen ve Yönetici Tayinleri İptal Olur mu?

MEB, 2020 Şube Müdürlüğü Rotasyonu, öğretmenlerin il içi, illerarası, özür grubu tayinlerini iptal edecek mi?

Özel 27.03.2020, 15:37 27.03.2020, 17:06
MEB'de 2020 Öğretmen ve Yönetici Tayinleri İptal Olur mu?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği gibi bakanlığa bağlı personelleri statü ve çalışma yılına bağlı olarak bazen rotasyonla, bazen de isteğe bağlı tayin ediyor. Koronavirüs sebebiyle bakanlık, 2020 yılındaki tayinleri durdurma kararı alabilir mi?

 MEB, yaklaşık 2 ay sonra öğretmenlerin isteğe bağlı il içi tayinlerini gerçekleştirecek. Haziran ayında ise öğretmenlerin illerarası tayinleri olacak. Akabinde temmuz ayında şube müdürlüğü rotasyonu, ağustos ayında ise eş durumu, güvenlik, engellilik, sağlık gibi nedenlerle özür grubu tayinleri yapılacak. Bakanlık, bazı yıllarda eylül ayında ikinci defa da illerarası tayin gerçekleştiriyor.

 Dünya'da ve Türkiye'de hızla yayılan koronavirüs nedeniyle bu yıl tayinler ipta edilebilir mi? sorusunun cevabını arayacağız. Virüs, insan hareketliliğinin fazla olduğu yerlerde ve durumlarda daha fazla ve hızlı yayılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan yaklaşık 1 milyon öğretmen ve yönetici bulunmaktadır.

 Çeşitli tayin dönemlerinde on binlerde öğretmen ve idareci/yönetici yer değiştirmektedir. Bakanlıkta çalışan personelin fazla olması yer değiştiren sayısını da etkilemektedir. Bakanlıkça her yıl birer defa gerçekleşen il içi, illerarası ve rotasyon tayinleri ve her yıl iki defa gerçekleşen özür grubu tayinleri ile yaklaşık 100 bin personel yer değiştirmektedir. Aileler de hesaba katıldığında Türkiye'nin farklı bölgelerinde yarım milyon insan yer değişikliği yapmaktadır.

 Dolayısıyla bu yer değişikliklerinin 1 yıl süre ile durdurulması(sağlık durumları hariç) elzemdir. Tayinlerin bir kaç ay ertelenme durumları eğitim öğretim faaliyetleri içerisine denk geleceğinden ve eğitim öğretimde aksaklık olacağından mümkün gözükmemektedir.

 Milli Eğitim Bakanlığı aşağıdaki tayinleri 1 yıl süre ile durdurmalıdır.

 1- Mayıs Ayı Öğretmenlerin İsteğe Bağlı İl İçi Tayinleri

 2- Haziran Ayı Öğretmenlerin İsteğe Bağlı İllerarası Tayinleri

 3- Temmuz Ayı Şube Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin Rotasyona Bağlı Tayinleri

 4- Ağustos Ayı Öğretmenlerin Özür Grubu Tayinleri(Sağlık özrü hariç)

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (13)
ali 7 ay önce
yarım milyonu ilgilendiren bir konuda siz hangi veriye dayanarak, yapılmamalı diye kesin hükümlü haber yapıyorsunuz ?
Murad İlgin 7 ay önce
Bence iptal etmek yerine, tayinleri yapıp . İlisiknkesme işlemlerini daha sonraya bırakabilir.
Ali Hakverdi 7 ay önce
Cidden yaptığınız etik değil,vicdani değil, ahlaki değil.Hem haberi yayınlayan siteniz için hemde metni yazan şahıs için bu yazdıklarım.Bu dönemde de bu aklınıza geliyorsa yazık çok YAZIK...
ali 7 ay önce
okullar 1 yıl süre ile durduruldu mu da tayinler 1 yıl süre ile durdurulsun ? Okullar açıldığı an hayat normale dönmüş demektir ve takvim işler.
ali 7 ay önce
istenirse hepsi 1 buçuk ayda biter, il içi ve il dışını beraber yapar, seçenek çok ama siz DURDURULMALI diye kesin bir kullanmışsınız çok yanlış bence. Bu yazınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. hayırlı akşamlar.
bir öğretmen 7 ay önce
ya sizin kafanız mı güzel!!! Binlerce öğretmen bu haberi bekliyor... Uzaktan davulun sesi hoş gelir misali. Tabi ki tehir etmek bir çözüm değil vaktinde yapılması daha elzemdir. İptal edilme durumunu gündeme taşımış olmanız bile bi hayli ilginçtir.... Boş konuşmayın..
Hoca 7 ay önce
Sayin yazar, sen aylarca bekledinmi colugundan cocugundan uzak bir sehirde, bunu bekleyen onca insanin hislerini senin bu yazini okurken neler hissettigini dur da bir düşün. Izolasyondasin sanirim ki simdiden insanlari bunca derdin arasina bir dert daha mi eklemeye çalışıyorsun can sıkıntısından...
Rotasyon adalettir 7 ay önce
Rotasyon adalettir.Binlerce kişinin beklediği rotasyon ve tayin ile ilgili böyle bir yazı kaleme almanızı kınıyorum.yazık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@