banner476

Özel Okulların Kitap Maliyetleri MEB Kitapları ile Azaltılmalıdır

Özel okulların kitap ücreti yükü pandemi döneminde hafifletilmelidir.

Özel 01.09.2020, 01:35 01.09.2020, 07:59
Özel Okulların Kitap Maliyetleri MEB Kitapları ile Azaltılmalıdır

 Covid-19 pandemisi sebebiyle geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitime ara verilmesi ve uzaktan eğitim yöntemi ile eğitim öğretime devam edilmesi kararından sonra bir çok konuda çeşitli mağduriyetler yaşanmıştı. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala bu tarz mağduriyetlerin yaşanmaması adına çeşitli önlemler alınması gerekmektedir.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel okullarda bilindiği üzere ücret, servis, yemek vb. konularda veliler maddi sıkıntılar yaşamış, bazı özel okullarla veliler mahkemelik olmuştu.

 Yeni eğitim öğretim yılının 21 Eylül 2020 tarihinde başlaması planlansa da Covid-19'un yayılımı, vakalar ve ölenlerin sayısındaki olası bir artış ve risklerle bu tarihin ertelenme konusu gündeme gelebilir. Dolayısıyla çocuklarını özel okullara gönderecek veliler okulların açılmamasından kaynaklı özellikle maddi konuda çeşitli sıkıntılar yaşayabileceklerdir.

 Bu sıkıntıları en aza indirmek ve özel okulların ücreti yüksek ders kitapları için bu yıl özel okullardaki öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarını kullanmaları isabetli bir karar olacaktır.

 Özellikle eğitim öğretimin uzaktan olarak devam etme ihtimali düşünüldüğünde yüksek meblağlarla alınacak ders kitapları işlevini yitirecek, milyonlarca liralık kaynak velilerin bütçesine yük olacaktır. 
 
 Dolayısıyla özel okulların özellikle pandemi bitene kadar Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarını kullanmaları ve bu yönde karar almaları isabetli olacaktır. Konuyla ilgili olarak velileri koruma adına kurumsal özel okullar başta olmak üzere tüm özel okulların acilen karar almaları elzemdir.

 Mebpersonel.com - Özel Haber 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@