banner476

Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Devamsızlık Nedeniyle Sınıfta Kalma Olacak mı

Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Devamsızlık Nedeniyle Sınıfta Kalma Olacak mı

Özel 20.05.2020, 13:06
Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Devamsızlık Nedeniyle Sınıfta Kalma Olacak mı

Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Devamsızlık Nedeniyle Sınıfta Kalma Olacak mıYaşadığımız Covid-19 salgını nedeniyle hem özel hem de devlet okullarında yüz yüze eğitime ara verildi. Artık tüm okullar evden, uzaktan eğitim veriyor. Ancak öğrenciler ve veliler devamsızlığın nasıl kontrol altına alınıp ölçüleceği konusunda endişeli. Salgın döneminde sınıf geçme nasıl olacak? Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalma olacak mı? Hem öğrencilerin hem de velilerin aklını meşgul eden bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu dönem yüz yüze eğitimin artık olmayacağını, okulların Eylül ayında eğitime başlayacağını duyurdu. Açıklamanın ardından veliler ve öğrenciler bu sene sınıf geçme nasıl olacak diye düşünmeye ve endişelenmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ise bu merak edilen sorulara cevap verdi.

Sınıf Geçme Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bu sene sınıf geçmenin nasıl olacağına dair soruların cevaplarını web sitesinde yayınladı. Yayınlanan bilgilere göre, 2019 -2020 yılı ikinci dönem eğitimi için lise son sınıf öğrencilerinin ilk dönem yüz yüze eğitimde almış oldukları notlar geçerli olacak. Lise son sınıf öğrencileri için bu dönem yeni bir puanlama söz konusu olmayacak. İkinci dönem için herhangi bir ölçme ve değerlendirme sistemi olmayacak. Yıl sonu başarı puanı ise bunlar göz önünde bulundurularak hesaplanacak.

Yukarıda belirttiklerimiz tüm öğrenciler için geçerli olacak. Öğrenciler yüz yüze alamadıkları eğitimden sorumlu tutulmayacak. Bu nedenle 2019-2020 yılının yıl sonu başarı puanı, ilk dönemin ortalaması olacak. Yıl sonu başarı puanı 50 puanın üzerinde olan öğrenciler sınıfı doğrudan geçmiş olacak. Ancak baraj olan 50 puanı geçemeyen öğrenciler de toplam başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler.

Lise Son Sınıf Mezuniyet Nasıl Olacak?

Lise son sınıf öğrencileri ise başarısız oldukları dersten sorumlu olacaklar. Yapılacak olan sorumluluk sınavında barajı geçerek başarılı olan öğrenciler için yeni bir mezuniyet puanı hesaplanacak. Bu öğrenciler mezun olabilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin lisedeki ilk üç yıldaki yıl sonu başarı puanları ile lise son sınıf ilk dönem sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları hesaplanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@