Teravih Namazı Evde Kılınır mı? Teravih Namazı Nasıl kılınır Kaç Rekattır?

Teravih Namazı Evde Kılınır mı? Teravih Namazı Nasıl kılınır Kaç Rekattır?

Özel 24.04.2020, 16:48
Teravih Namazı Evde Kılınır mı? Teravih Namazı Nasıl kılınır Kaç Rekattır?

Teravih Namazı Evde Kılınır mı?  Teravih Namazı Nasıl kılınır Kaç Rekattır? Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl alınan tedbirler her geçen gün arttırılıyor. Mart ayından bu yana alınan tedbirler kapsamında camilerde cemaat ile namazların kılınması yasaklanmıştı. Alınan tedbirler kapsamında bu yıl camilerde teravih namazları da kılınmayacak. Peki evde teravih namazı kılınır mı?

Diyanet İşleri Başkanlığına son günlerde sık yöneltilen sorulardan bir tanesi de teravih namazının evde kılınıp kılınamayacağı yönünde idi. Vatandaşların yoğun ilgisine Diyanetten açıklama geldi. Vatandaşların merak ettiği evde teravih namazı kılınır mı sorularına yanıt verdi ve bir de önemli bir uyarıda bulundu!

Evde Teravih Namazı Kılınır Mı?

Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş ramazan ayı boyunca camilerde teravih namazı kılınıp kılınmayacağı yönündeki sorulara, “Teravih namazlarını maalesef bu sene camilerde kılmayacağız. Her aile evlerinde eşi ve çocukları ile cemaat halinde Teravih namazlarını kılabilir. Teravih namazı cemaate bağlı olmadan da kılınabilen bir namazdır” açıklaması yaptı.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi olan Tahir Tural yaptığı açıklamada, vatandaşların apartmanlarda veya sosyal tesis vb. büyük alanlarda toplu olarak teravih namazının kılınmasını uygun bulmadıklarını ifade etti. Mevcut durumun salgın hastalık açısından çok tehlikeli olduğunu ve bundan kaçınılması gerektiğini ifade etti!

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih namazı yatsı namazına müteakip kılınan ve Ramazan ayına özel bir ibadettir. Yatsı namazının son iki sünneti kılındıktan sonra 20 rekât şeklinde kılınmaktadır. Teravih namazı her 2 rekâtta bir selam verilerek kılınabildiği gibi 4 rekâtta bir de selam verilerek kılınabilir. Vitr vacip namazı ise teravih namazının ardından cemaat ile kılınır.

Teravih namazları cemaatle veya cemaatsiz bireysel olarak da kılınabilmektedir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@