banner476

TRT Eğitim Kanalı Frekans Bilgileri (İlkokul-Ortaokul-Lise) EBA Uzaktan Eğitim

23 Mart 2020 tarihinden itibaren yapılacak MEB uzaktan eğitimi için TRT'de açılan yeni kanallar ve ilkokul, ortaokul, lise frekansları için tıklayınız.

Özel 19.03.2020, 14:15 19.03.2020, 22:28
TRT Eğitim Kanalı Frekans Bilgileri (İlkokul-Ortaokul-Lise) EBA Uzaktan Eğitim

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün sabah saatlerinde Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programına konuk oldu. Bakan Selçuk, koronavirüs nedeniyle eğitimde alınan tedbirleri açıkladı, daha evvel açıklanan konulara açıklık getirdi ve soruları cevapladı. Selçuk, gelecek hafta başlayacak uzaktan eğitim için ders programları, saatler ve TRT EBA Kanalı için frekans bilgilerini de paylaştı. 

 TRT EBA TV, uzaktan eğitim için 3 adet SD ve 3 adet HD olmak üzere toplam 6 kanal açmış bulunmakta ve bu kanalların test yayınları şu an yapılıyor. Açılan yeni 6 kanaldan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için çeşitli dersler ve saat aralıklarında, ortalama 20-25 dakika olmak üzere dersler verilecektir.

TRT - EBA TV UZAKTAN EĞİTİM YAYINLARIYLA İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLER:

1TRT - EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

 Hangi kanallar olacak?

TRT - EBA TV İlkokulTRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

FREKANS BİLGİLERİ

HD Alış bilgileri:

Alış frekansı :12.084 MHz

Polarizasyon : Yatay (H)

Sembol oranı : 13.750

FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı :11.916 MHz

Polarizasyon : Dikey (V)

Sembol oranı : 30.000

FEC : ¾

 Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SDTRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. 

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SDTRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir.

Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.



 23 Mart Pazartesi başlayacak olan eğitimler ilkokul, ortaokul ve liseler için ayrı saat ve kanallarda gerçekleştirilecek. Herhangi bir sebeple ilgili dersi izleyemeyen öğrenciler için akşam saatlerinde gündüz yayımlanan derslerin tekrarı olacak. 

GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDEDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTER'DA TAKİP ETMEYİ UNUTMAYINIZ


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@