Veliler dikkat! Özel okullar o ücretleri geri iade ediyor

Özel Okulları temsil eden 5 büyük dernek başkanın'dan açıklama geldi. Özel okullar velilerden alınan o ücretleri geri iade ediyor.

Özel 14.05.2020, 08:44
Veliler dikkat! Özel okullar o ücretleri geri iade ediyor

ÖZDEBİR, ÖZDER, TÖZOK ÖZKURBİR ve TÖDER tarafından yapılan açıklamada koronavirüs sürecinde okulların açık olamayışından kaynaklı öğrencilere sunulamayan servis ve yemek hizmetleri için velilerden ücret talep edilmesinin uygun olmadığı, şayet bu ücretler veliler tarafından peşin veya herhangi şekilde ödenmiş ise muhtemel telafi eğitimi sonrası, dönem başında hesaplanarak iade veya mahsup edileceği ifade edildi.

Ortak açıklama şu şekilde;

Tüm dünyada olduğu gibi Covid-19 salgını ülkemizde de derin etkiler oluşturdu. Devletimizin uyguladığı insan öncelikli yaklaşım, aldığı güçlü tedbirler ve   vatandaşlarımızın gösterdiği iş birliği ve destek sayesinde bu süreci gıpta edilecek bir şekilde atlatacağımızı görmekten mutluluk duyuyor, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında ilk aşamada resmî ve özel okullarda eğitime ara verildi. Ancak sürecin başladığı 2020 Mart ayından itibaren Millî Eğitim Bakanlığımızın daöncülüğünde tüm okullarımızda uzaktan eğitim uygulaması başlatıldı. Bu uygulama, öğretmenlerimizin ve diğer eğitim personellerinin büyük fedakarlıklarıyla her geçen gün daha da verimli hâle geldi. Öğrencilerimiz bu süreçte evde kalarak, birçok kanaldan kendilerine ulaşan öğretmenlerinden kopmadan müfredata uygun olarak eğitimlerini devam ettiriyorlar.

Özellikle özel okullarımız, çeşitli uzaktan eğitim yöntem ve araçlarını da kullanarak birçok alternatif uygulamayı hayata geçirdiler. Kurucularından yöneticilerine, öğretmenlerinden diğer çalışanlarına kadar bu dönemin kayıpsız atlatılması için uzaktan eğitimle okulu adeta eve taşıdılar. EBA dahil olmak üzere, bir çok dijital platformdan öğrencilerin yararlanması sağlandı. Milyonlarca saat online ders yapıldı, videolar çekildi, sorular çözüldü, sınavlar yapıldı, rehberlik desteği verildi. Kısaca özel okullarda uzaktan eğitim çalışmaları, öğrencilere "okul daha az yorucuydu" dedirtecek kadar yoğun ve kesintisiz bir şekilde sürdürülüyor.

Dolu dolu geçen bu süreç Bakanlığımızdan takdir görmüş; Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamalarla, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ilgili yazısı ve yayımlanan yönetmelikle uzaktan eğitimin, yüz yüze eğitimin yerine  sayılacağı deklare edilmiştir.

Tabi ki, yine de beklentimiz okullarımızın bir an önce açılması ve eğitimin yüz yüze yapılmasıdır. Ancak o gün gelene kadar özel okullarımız mevcut şartlarda en iyi hizmeti sunmayı sürdürecektir. Özel okullarımız velilerden aldıkları eğitim öğretim ücretlerinin bu zor koşullara rağmen ve bazı ilave maliyetlere katlanarak karşılığını hakkıyla vermektedirler.

Mevcut ekonomik durumdan en çok etkilenenlerden biri de özel eğitim kurumlarıdır. Ülkemiz adına hayati öneme sahip eğitim kurumlarımızın ayakta kalması ve öğretmenlerimizin desteklenmesi için velilerimizin bu dönemde ödemelerinde hassas davranmalarını bekliyoruz.

Eğitim dernekleri olarak bu süreçte okulların açık olamayışından kaynaklı öğrencilerimize sunulamayan servis ve yemek hizmetleri için velilerden ücret talep edilmesinin uygun olmadığı noktasında görüş birliği halindeyiz. Şayet bu ücretler velilerimiz tarafından peşin veya herhangi şekilde ödenmiş ise muhtemel telafi eğitimi sonrası, dönem başında hesaplanarak iade veya mahsup edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ülkemize, eğitim camiamıza ve geleceğimiz çocuklarımıza sağlıklı günler diliyoruz.

Yorumlar (3)
Ali aydından 2 ay önce
Cok büyük açıklama olmuş bı gereksiz açıklama icin teşekkür ederiz. Yemek ve servisin zaten ödenmemesi gerektiğini herkes düşünebilir. Önemli olan özel okulların verdiği tam gün egitim ile ceyrek online eğitimi nasıl bir tutarsınız müjde gibi kullandığjnız süslü kelimeler aslında göz boyaması . Eğitim ücretindende kesinti yapılarak hiç olmazsa yarım gün ücreti talep edilebilirdi. Ayrıca anaokulu ve 4-5 yaş grupları diğer ilk okul orta ve lise bölümleri gibi eğitim almamışlardır bunların eğitim ücretinin tamamen iadesi gerekmektedir. Ne ingilizce ne almanca ne robotik kodloma ne havuz ne tiyatro ne müzik ne de bire bir uyagulamalı işler yapılmamaktadır ki ana okul ve öncesi kres gibi bakım evi diyede kullanma mantığı vardır tüm bu yükümlülüklerin oluşmamasına rağmen sadece yemek ücreti servis ücreti demeniz velilerin aklıyla alay etmrktedir. Madem bir cok iş yeri ticari olarak elini taşın altına koymuştur eğitim kurumlarıda ticari olarak kırulmuş olup kar zarar kendilerine ait olup eğitim ücretindende kesinti geri ödeme yapmalılardır bu nettir kesindir
sabri 2 ay önce
Pandeminin faturası sadece veliye ödettirilmemesi gerekirdi.. Biraz da ticari kuruluşlar yani okullar fedakarlık yapmalı...
Sabri 2 ay önce
Mahkeme ödeme yapılmasına karar veren bakanlık genelgesini iptal ederr...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@