Zekât Kimlere Verilir? Zekât Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Zekât Kimlere Verilir? Zekât Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Özel 27.04.2020, 10:54
Zekât Kimlere Verilir? Zekât Miktarı Nasıl Hesaplanır?

İslam’ın 5 şartından birisi olan Zekât, kimlere verilir? Zekât verirken hangi konulara dikkat etmemiz gerekir? Zekât kimlere verilmez?

İslam inanışında en önemli ibadetlerden bir tanesi olan Zekât ibadeti, zengin Müslümanların belirli mallarının 40’ta 1’ini ihtiyaç sahiplerine vermesi ile yerine getirdiği bir ibadettir. Her yıl düzenli olarak yerine getirilmesi gereken bu ibadet Müslümanların birbiri ile dayanışma içerisinde olmasını ve kardeşlik duygusunun pekişmesine vesile olmaktadır. Peki zekât verirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Zekât kime verilir, kime verilmez? Tüm detaylar haberimizde…

Zekât Kimlere Verilir?

Hanefi mezhebine göre;

  • Anne, baba, dede ve büyük anne
  • Eşe
  • Oğul, kız, torunlara ve torunların çocuklarına
  • Müslüman olmayan kişilere
  • Zengin kişilere (ihtiyaç dışında malı mülkü bulunanlar)
  • Babası zengin olan ergenliğe ulaşmamış çocuğa

Zekât verilmez. Temel ihtiyaçları dışında herhangi bir mala sahip olmayan kişilere, yolda kalmış yolcu kişiye, borçlu kişilere, öğrencilere ve askerlere Zekât verilir. Eğer yolda kalmış kişinin mal varlığı dahi olsa o kişiye malının bulunduğu yere (yani memleketine) dönmesine yetecek kadar para verilebilir ve bu para zekâttan sayılır.

Zekât Miktarı Nasıl Belirlenir?

Para, altın, döviz, gümüş, ticari mallar, yatırım amaçlı ev ve arsaların maliyetinin 40’ta biri zekât olarak verilir. 80,18 gram altından fazla altını olan kişiler fazla altının 40’ta birini (yani %2,5) vermekle yükümlüdür. Araba (yani binek) ve ev temel mal varlığı sayılıp bu malların zekâtı verilmez.

Yukarıda yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup fetva değeri taşımamaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@