banner476

30-31 Aralık'ta Ek Ders Nasıl Hesaplanacak ?

30-31 Aralık'ta Ek Ders Nasıl Hesaplanacak ?

Özlük Hakları 17.12.2019, 08:47 17.12.2019, 08:49
30-31 Aralık'ta Ek Ders Nasıl Hesaplanacak ?

Bilindiği üzere ek ders ödemeleri konusunda bazı iller  ay bütünlüğü bazı iller ise hafta bütünlüğü ile ek  ders ödemekteler. Mali yıl kapanışlarında Aralık ayına ait ( 30 ve 31 ) ekdersler ödenip aynı hafta içesindeki 2 ve 3 Ocak tarihleri farklı katsayıdan ödenecek olmasından dolayı bir sonraki ay ekders ödemelerinde ödenir.

1 Ocak Yıl başı tatili Çarşamba  gününe denk gelmesi nedeniyle 30 ve 31 Aralık Pazartesi ve Salı günü ek derslerin nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili bir kaç örnek vererek açıklamaya çalışacağız.

Normal şartlarda öğretmeler  maaş karşılığını doldurduktan sonra ekders alır. 30 ve 31 Aralık tarihinde Sınıf Öğretmeni ve Okulöncesi Öğretmeni 6+6=12 saat girdiği için maaş karşılığını dolduramamış olup sadece hazırlık ve planlamadan 1 saat ekders alması gerekmektedir. 1  Ocak tatil olması nedeniyle bu öğretmenlerin 6 saat ekders ve 1 saat de hazırlık planlama olarak 7 saati kesilecek olması nedeniyle geriye 6 saat ekders+ 2 saat hazırlık planlama olmak üzere 8 saat ekdersi olması gerekir. bunun 1 saat hazırlık planlamasını Pazartesi ve Salı ( 30.31 Aralık ) aldığı için Perşembe ve Cuma toplamda 7 Saat olan ekdersi ( 6+1 ) Ocak ayının ekdersleri ile yazılması gerekmektedir.

Kısacası Okulöncesi ve Sınıf Öğretmeninin 30 ve 31 Aralık günleri için sadece 1 saat ek dersi verilmesi gerekir. Zira bazı yerlerde 3+3 saat girdiği kadar ekders ödemesi yapılırsa 1 Ocak tatilinde yapılacak kesinti nedeniyle ve öğretmenin 2 veya 3 Ocak'da olası izinli veya raporlu olması durumunda  bu haftadan zaten hiç ekders alamayacağı ve sadece hazırlık planlamadan 1 saat alacak olması nedeniyle Pazartesi ve Salı gününe verilen fazladan ekders geçmiş malı yılda kalıp Ocak ayından düşümü ek ders şeklinde yapılmayıp işlerin daha da uzaması olarak Strateji Şubesine yazı yazılarak personelin mal müdürlüğüne elden ödemesine neden olacaktır.

Yani kısacası Sınıf Öğretmeni ve Okulöncesi Öğretmeni için Aralık ayı son iki günü için sadece ve sadece 1 Saat ek ders verilmesi,  geri kalan 7 saat ek dersin Ocak ayında verilmesi gerekir.

Yine Branş öğretmeni için örnek verecek olursak. Haftada 5 gün okula giden ve her gün için 6 saat dersi olan bir Branş öğretmeni için hesap yapacak olursak,  Pazartesi ve Salı 6+6 saat derse girmiş olsa maaş karşılığı dolmadığı için 30 ve 31 Aralık tarihine sadece hazırlık planlamadan 1 saat girilmesi gerekir. 1 Ocak çarşamba tatil olduğu için 6 saati kesilir. Geri kalan Perşembe 6 ve Cuma 6 saatin 3 saati maaş karşılığına gideceğinden 12-3= 9 saat ekdersi kalmış olacaktır. Perşembe ve Cuma 12 saat derse girdiği için hazırlık planlamadan 1 saat daha alıp 10 saat ekdersini Ocak ayı ekdersi ile birlikte doldurulacaktır.

Yani Kısacası Branş öğretmeni Pazartesi ve Salı girdiği dersler maaş karlığı olarak değerlendirilip geri kalan maaş kaşılığı eksikliği Ocak günlerinden karşılanıp kalan ekdersi Ocak ilk haftasında ödenecektir.

DYK, Destek Eğitim ve evde eğitim ekdersleri sadece pazartesi ve Salı günününkü Aralık ayına girilecek ve bu derslerden oluşacak olan hazırlık planlama da yine Aralık ayında girilecektir.

Nöbet ekdersleri de yine aynı şekilde olup Pazartesi ve Salı Nöbet Tutanlar Aralık 30 ve 31 ine girilerek ödenecek olup, 2 ve 3 Ocak Nöbet tutanlar ise Ocak ayında ödemesi olacaktır.

Okul Yöneticileri, Rehber Öğretmenler ve 18 Saat Maaş karşılığı olarak çeşitli birimlere  görevlendirilenlerin ekdersi ise haftalık dağılımı nasılsa Pazartesi ve Salı gününe o şekilde yazılacaktır. 55455 şeklinde yazılan bir okul müdürünün 30 ve 31 ine 55 yazılıp kapatılacaktır. 44344 şeklinde yazılan müdür yardımcısının 44 şeklinde ve 434343 Şeklinde yazılan Rehber Öğretmenin ise 43 şeklinde yazılıp ödenmesi gerekmektedir.

Müdür Yetkili Öğretmenin İse Çarşamba Günü Tatil olarak Aralık ayından 1 Saat Yönetim Görevi ve 1 Saat hazırlık planlama yazıp Geri kalan Perşembe ve Cuma için 6 saat ekders 1  saat hazırlık ve 2 saat Yönetim Görevini ise Ocak ayında yazması gerekecek. 43434 şeklinde yazılan bir müdür yetkili öğretmende 1 Ocak Çarşamba için sadece 4 saat ek ders kesilmesi mantığı ile Pazartesi ve Salı 4+3 ekders yazılıp yine Perşembe ve Cuma 3+4 saat ödemesi yanlış olacaktır. Zira Müdür Yetkili Öğretmen de 1 gün gelmediği zaman 6 saat ekdersi ve 1 saat hazırlık planlaması olarak 7 saati kesilmesi gerekmektedir.Yani Müdür Yetkili Öğretmenin 1+1 = 2 Saati Aralık ayında, 6+1 + 2 (Yönetim ) = 9 saati Ocak ayında yapılacaktır.

Diğer tüm branş öğretmenlerinde kısacası önce maaş karşılığı dolacak ve hazırlık planlaması verilecek, daha sonra 2 ve 3 Ocak'ta ek dersleri oluşacaksa Ocak ayı ekdersleri içerisinde verilecektir.

Abdullah BOZOK

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@