7 yıllık öğretmen uzmanlık sınavına girecek

7 yıllık öğretmen uzmanlık sınavına girecek

7 yıllık öğretmen uzmanlık sınavına girecek

 Milli  Eğitim  Bakanlığı Kariyer Basamakları sistemini tekrar düzenliyor. Düzenlemede ilk  göze çarpan bilgiler şunlar:  Kariye Basamakları;  Öğretmen , Uzman Öğretmen , Kıdemli Uzman  Öğretmen , Başöğretmen olmak üzere dört kademeye ayrıldı. Bu kademeler arasındaki değerlendirmeler %50  Sınav  + %50 Değerlendirme Çizelgesi  üzerinden oluşacak toplam puan üzerinden yapılacak. Uzman  Öğretmen , Kıdemli Uzman  Öğretmen , Başöğretmen kademelerinde kontenjan sınırı bulunmayacak. 7 yılını dolduran öğretmenler"Uzman  Öğretmenlik ", 12 yılını dolduran öğretmenler "Kıdemli Uzman  Öğretmenlik "17 yılını dolduran öğretmenler "Başöğretmenlik"  sınavlarına  katılabilecek. Geçişler kademeler arasında dikey değil yatay olarak yapılacak, yani "Uzman  Öğretmen " olunmadan "Kıdemli Uzman  Öğretmen " olunamayacak.

Değerlendirme Çizelgesinde ise  ilk göze çarpanlar şunlar:  Doktora  ve yüksek lisansa ek puan verilecek. Değerlendirme de  öğretmenler  arasında tartışma konusu da olan tezli ve tezsiz yüksek lisans ayrımı yapılacak. Kıdeme, e-akademi  eğitimlerine , bilimsel,  kültürel sanatsal ve sportif etkinliklere puan verilecek. Ayrıca yayımlanmış eseri olanlara(ISBN), yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde makalesi yayımlananlara, bilimsel inceleme-araştırması bulunanlar ile  proje hazırlayıcısı ve yürütücülerine ek puanlar verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum