Anadolu ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavına giren 48 Bin Öğretmen Hala Tayin Bekliyor

Anadolu ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavına giren 48 Bin Öğretmen Hala Tayin Bekliyor

Öğretmenlere tayin hakkı veren ve statülerini artıran 'Anadolu ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı' sonuçlarının geçen mart ayında açıklanmasına karşı, aradan geçen yaklaşık 4 aydır 'tayinler'in yapılmaması, sınava giren 48 bin öğretmen ve yakınlarını mağdur ediyor.

 

 

Eğitimciler, sıkıntının 4+4+4 eğitim sisteminden kaynaklandığını belirterek, “Öğretmenler mağdur, ilgili bakanlıktan açıklama yok” dediler.

 

10 Mart 2012’de yapılan “Anadolu ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı”nın sonuçları, 26 Mart tarihinde açıklandı. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), branşlar bazında sıralamaları bir türlü açıklamadı. Öğretmenlerin sıralamalarını öğrenebilmeleri için İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin sıralama listelerini açıklamaları gerekiyor.

 

YETKİLİLER SESSİZ

 

Sınav sonuçları ellerinde olmasına karşın hiçbir hak talep edemediklerini belirten öğretmenler, yetkililerin bu durum karşısında “sessiz” kalmalarını eleştiriyor. Tayinlerin açıklanmaması, adayların bu yılki eğitim-öğretim yılına nasıl başlayacaklarını muammaya dönüşürdü.

 

‘SORUNLARIMIZ BÜYÜK’

 

Adaylar, “Sınav sonuçları belli olmasına karşın hâlâ nereye atandığımızı bilmiyoruz. Sınav puanlarımız, atanmaya yetecek olmasına karşın hâlâ bir sonuç alamadık. Bu durum hayatlarımızla ilgili büyük kaygılar yaratıyor. Sınava girişte 80 lira ücret ödedik, eğer sınav iptal olursa toplanan bu paranın malumatı ne olacak” diye yakındılar.

 

Eğitim-Bir-Sen üyesi Ramazan Çakıcı, yer değiştirme sınavında birçok sorunun yaşanmasına neden olduğunu belirterek,“Mevcut oligarşik bürokrasinin bu durumu çözememesi, eğitimde faturanın ağır olacağını gösteriyor” dedi.

 

Eğitim-Sen üyesi Barış Ulucak ise öğretmen atamaları sonuçlarının açıklanmasına ilişkin olarak ilgili bakanlık temsilcileriyle görüştüklerini ifade ederek, “Öğretmenlerin statülerini artırıcı olan Anadolu ve fen liselerinde öğretmen olma hakkı yaklaşık iki aydır beklemede. Atanmayı bekleyen öğretmenler üzerinde kaygı yaratan bu durumun bir an önce çözülmesi gerekiyor” dedi.

 

Cumhuriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum