Ataması Yapılmamış Öğretmen Neden Asker Öğretmen Olamıyor?

Ataması Yapılmamış Öğretmen Neden Asker Öğretmen Olamıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı ataması yapılmamış öğretmenleri neden öğretmen olarak saymayıp asker öğretmenlik yapmasına engel oluyor?

 Bilindiği üzere asker öğretmenlik uygulaması yıllardır var. Uygulamaya göre askerlik zamanı gelmiş ve öğretmen olarak MEB'e atanmış öğretmenler askere gidecekleri zaman asker öğretmenliğe başvurabiliyorlar. Asker öğretmenlikte, ilgili kişi 18 gün eğitim aldıktan sonra TSK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı emrine veriliyor.

MEB'in emrine verilen asker öğretmen bakanlığın norm ihtiyacı ve öğretmenin branşına göre öğretmeni olmayan bir okulda görevlendiriyor. Bu arada ilgili kişi fiilen öğretmen olsa da resmen asker gözüküyor ve askerlik görevini ifa etmiş sayılıyor. Ayrıca bu öğretmenlere TSK, 12 ay boyunca Subay maaşı veriyor.

Asker öğretmenlik uygulamasının sadece ataması yapılmış öğretmenler için geçerli olması da tepki çekiyor. Bu uygulama, bakanlığın ataması henüz yapılmamış öğretmenleri öğretmenden saymadığını açıkça gözler önüne seriyor. Atama bekleyen öğretmenlerden askere gidecek olan kişiler, bakanlığın bu yanlıştan derhal dönmesini talep ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortak bir çalışma yürütüp zaten ''ÖĞRETMEN'' olan herkes için asker öğretmenlik uygulamasını getirmesi isteniyor. Atama bekleyen öğretmenler her yerden darbe aldıklarını belirterek bari bu konuda adil olunması konusunda bakanlığı ve TSK'yı göreve çağırıyor.

Bakanlığın ve silahlı kuvvetlerin asker öğretmenlik konusunda herhangi bir olumlu veya olumsuz adımı olduğu anda siz değerli öğretmenlerimizle ve kamuoyu ile paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum