banner476

Bakan Ziya Selçuk , Ücretli Öğretmen ve Usta Öğreticilerin EK dersleri konusunda açıklama yapacağız.

Bakan Ziya Selçuk , Ücretli Öğretmen ve Usta Öğreticilerin EK dersleri konusunda açıklama yapacağız.

Özlük Hakları 29.03.2020, 11:13 29.03.2020, 11:24
Bakan Ziya Selçuk , Ücretli  Öğretmen ve Usta Öğreticilerin EK dersleri konusunda açıklama yapacağız.

 Bilinidigi üzere okullar ara verirlemsiyle birlikte ücretli  öğretmenler ve usta öğreticiler ek ders konusunda mağdruriyet yaşamakta ve bu konuda yetkililerden  mağduriyetin gidirilemesi noktasında çözüm  bekliyorlardı

. Bakan Ziya SEL.ÇUK CNN Türk programında ücretli ve usta öğreticilerin ek dersleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

 Bakan Ziya SELÇUK bu konuda Maliye ile görüşmlerimiz var çok kısa zaman içerisinde bir açıklama yapacağız dedi

Bakan Ziya SELÇUK'UN bu açıklaması sonrası ücretli  öğretmen ve usta öğreticilerin gözü ve kulağı yapılacak olan bu açıklamada 

Yorumlar (8)
Nuran Akpınar 7 ay önce
Yılların mağduriyeti olağan durum mağduriyetiyle içinden çıkılmaz bir hal aldı ortada kaldık yasal düzenleme ve mevzuat değişikliği kaçınılmaz oldu bizler eğitimciyiz özlük haklarımızı istiyoruz
İsmail 7 ay önce
Kısaca Covid-19 denilen koronavirüs belasıyla uğraştığımız bu günlerde öğretmenlerin en büyük sıkıntısı öğrencilerinden uzak kalmak ve okullarına gidememektir.
Bundan sanırım kimsenin şüphesi yoktur.
Çünkü bir çok öğretmen uzaktan eğitim yapılan bu günlerde öğrencileriyle kurdukları internet ağı üzerinden öğretmeye devam etmektedir.
Ancak meslek öğretmenleri buna ilaveten başka işlerle de uğraşmaktadır. O da büyük eksikliği yaşanan dezenfektan, sıvı sabun, kolonya, maske, önlük gibi malzemeleri üretmekle meşguller.
Tonlarca üretim yapan meslek liseleriyle ilgili haberler adeta ülke gündemini aldığı bu günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK bu öğretmenlere çok güzel bir şekilde teşekkür etti (!)
Ne yazık ki ülkemiz de sıkça yaşanan bu kadir kıymet bilmezliğin son kurbanları meslek öğretmenleri oldu.
Kısa ve öz bir şekilde izah etmeye çalışacağım.
Bir sınıf öğretmeni okula devam ettiği günlerde aldığı ücretin tamamını alacak,
Bir rehber öğretmen okula devam ettiğinde aldığı ücretin tamamını alacak,
Bir BTR öğretmeni okulun açık olduğu günlerdeki ücretinin tamamını alacak,
Ancak bir meslek öğretmeni aldığı ek ders ücretinin % 100’ü ila % 90’ı arasında kayba uğrayacak.
Örneğin 20 saat dersi, 10 saat şefliği ve 16 saat koordinatörlük görevi ile 10 saat açık lisesi olan bir meslek öğretmeni haftada 37 saat ek ders alırken bu ek dersi 2 saat hazırlık ve planlama ücretine düşecek. Yani bu öğretmen aldığı ücretin neredeyse tamamını alamayacak.
Sorarım sizlere bu reva mıdır?
Hele hele bu günlerde meslek liselerinin önemine vurgu yapılırken Sayın Bakan tarafından bugün yayımlanan genelge ile meslek öğretmenlerine yapılan bu uygulama reva mıdır?
Diğer öğretmenlerin yaptığı ders oluyor da meslek öğretmenlerinin zor şartlarda gerçekleştirdikleri bu görevler nedir? Sorarım sizlere? Bunlar ders görevi değil midir?
Bu meslek öğretmenlerine yapılan ayrımcılık değil midir?
Hem öveceksiniz, hem döveceksiniz(!)…
sınıf öğretmenlerine, BTT ve rehber öğretmenlerine ödeyeceksin ama meslek liselerinin bel kemiği olan meslek öğretmenlerinin ücretini keseceksin…
Bu doğru olmamıştır.
Devlete yakışan adaletli davranmaktır.
Ya hiç kimseye ek ders ücreti ödemeyin ya da derhal 23-27 Mart tarihleri arasındaki uygulamaya dönün.
Hiç kimseye ek ders ödemeyin derken sakın ola ki sadece öğretmenleri kastettiğimi zannetmeyin.
İl ve İlçe milli eğitim müdürlüklerinde ek ders ücreti alan personelinde ücretlerini kesin.
Ya da sadece meslek öğretmenlerini mağdur ettiğiniz bu uygulamadan derhal vaz geçin.
Devlete yakışan “ADALET”li olmaktır.

Saygıdeğer arkadaşlarım. Yazıyı ulaştırabildiğiniz her yere ulaştıralım, farkında olunmadan bir haksızlık yapılmaktadır. Buna engel olalım.
İlhan Çetinkaya 7 ay önce
Bu dönemde her kim ekders alıyorsa öğretmen müdür ve yardimcilarinada verilmemelidir. Eğer bu tarz bir düzenleme yapılırsa bence esit adil bir düzenleme olur.
Hüsam 7 ay önce
Yöneticilerinde ek dersi ödenmesin diyor birtanesi arkadaş senin ek dersini kim hazırlıyacak sen evde otururken ben okulda senin ek dersini hazirlıyacağim Nisan ayında ögrencilerin bursluluk sınav giriş belgeleri yayınlanacak veliler gelip o belgeleri alıcak ögrenci belgesi ihtiyacı olan veliler gelicek gidicek belkide sen evde oturan ögretmen sana görev yeri belgesi lazım olucak ve sen idarecilerede ek ders ödenmesin diyeceksin döküman yönetim sisteminden bakanlıktan ilden yada ilceden acil cevap verilmesi gereken yazı olacak ve ben öğretmen arkadaşın isteği üzerine ek dersten mahrum kalicam arkadaş DYK DEO İYEP derken maaşınız kadar ek ders alır iken herşey güllük gülistan dı ne oldu biz idarecler okula ilk gelen okuldan son çıkanlar olmamıza rağmen mdr yard.olarak aldığım en yüksek ek ders ücretim 1500 tl el insaf yahu el insaf
Komedi 7 ay önce
Şu meb in iş güvenliği uzmanlari neden evlerinde saklaniyor..görev zamani değil mi
biber 7 ay önce
gözü doymuyor bazılarının. maaş karşılığı yaptıklarını sıralayıp ek ders ücreti istiyor. böyle bir zamanda maaş alabildiğine dua et. oturup cevap yazmaya kakarsan öğretmen değil eczacıyım. mesleğime uygun cvp yaz
eğitimci 7 ay önce
Sayın eczacı bey/hanımefendi! haber ücretli öğretmenlerle ilgilidir. Çok iyi biliyorsunuz ki ücretli öğretmenler, maaş almayan ve sadece ek ders karşılığı ders veren öğretmenlerdir. Türkiye tarihinde şu ana kadar haftalarca derse girmeyipte niye ek ders almıyoruz diyen kadrolu öğretmen hiç olmamıştır. Ama Türkiye tarihinin belli bir döneminde 3 liralık ilaçları 50 tl ye satıp parababası olan meslekler (eczacılık) olmuştur. Ama biz yine de bunu ayıpsamayız. Kimsenin paragözlüğünde gözümüz yok. önemli olan namussuzluk yapmamak hak yememektir. İnsanların paragözlüğü sizi rahatsız ediyorsa bir psikoloğa görünün. Üstelik yorumunuzda kakarsan yazmışsınız.Anlaşılan öğretmeninizi iyi dinlememişsiniz. Kakarsan değil kalkarsan diye yazılır. Not: ben bir kadrolu öğretmenim, sizin de eczacı olduğunuzu sanmıyorum.İyi çalışmalar dilerim.
Arda 7 ay önce
Bugün itibarıyla ücretli öğretmenlerin işine son verildi.Çözüm yine yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@