banner476

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimle bürokratik oligarşi sona erecek

Bürokratik oligarşinin egemenliğini sürdürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimleri işaret etti. Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en önemli getirilerinden birisi, bürokratik oligarşinin egemenliğinin son bulması olacaktır. 24 Haziran'dan sonra sistem tüm kurumlarıyla daha sağlıklı ve hızlı işleyecek" dedi

Özlük Hakları 17.05.2018, 10:55
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimle bürokratik oligarşi sona erecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiltere temaslarının ardından bu ülkeden ayrılmadan önce beraberindeki basın mensuplarına açıklamalarda bulundu, sorularını yanıtladı.

* İki ülke iş dünyası arasında gelecek için ciddi bir beklenti var. Ufukta bir serbest ticaret anlaşması gözüküyor mu İngiltere'yle?

Evet, serbest ticaret anlaşması ufukta gözüküyor. Ama bir takvim vermem doğru olmaz. Ama özellikle 24 Haziran'dan sonra sanırım bu konuyla ilgili adım atmaya hazırlar (Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Cumhurbaşkanı'nın bu konuyla ilgili bilgi aktarmasını istediğinde olası serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili sürecin olumlu yönde seyrettiğini söyledi.)

* Kraliçe 2. Elizabeth ile yaptığınız görüşmeye dair izleminizi alabilir miyiz?

Kraliçe 92 yaşında olmakla birlikte dehşet derecede bir hafızası var. Hafızası o yaşa göre son derece iyi. Abdullah Bey'in Cumhurbaşkanı, benim Başbakan olduğum dönemde, biliyorsunuz Türkiye'yi ziyaret etmişti. O ziyaretini, o vesileyle yaptığımız görüşmeyi tüm ayrıntılarıyla hatırlıyor. Ayrıca yaptığım bu ziyaretteki temaslarım hakkında da tafsilatlı biçimde bilgi sahibi olduğunu gördüm. Konulara çok iyi hakim olduğunu, her şeyi dingin biçimde anlattığını müşahede ettim.

VERDİĞİM CEVAPLAR SİNİR UÇLARINA DOKUNMUŞ OLMALI

* İsrail'in dünya kamuoyunda giderek daha kötü duruma düştüğünü söyleyebilir misiniz? Bir de Türkiye'nin aldığı tedbirlerden başka yeni adımlar olacak mı?

Ne gibi adımlar atılabileceği elbette değerlendirilecektir. Netanyahu'nun attığı twite verdiğim cevap sinir uçlarına dokunmuş olmalı. Filistinlilerin direnişine destek çıkmamız bunları rahatsız ediyor. Ben bu çerçevede Hamas'ı bir terör örgütü olarak görmedim, görmüyorum. Hamas Filistinlilerin işgal altındaki topraklarını kurtarmanın gayreti içindeki direniş hareketlerinden biridir. İsrail orada işgalci durumundadır. Sizinle bu sohbetimizin hemen öncesinde burada, antisiyonist hahamlarla da görüştüm. Bunlar İsrail'in Siyonist olduğunu söylüyorlar. Biz bunu söylediğimizde bazıları çıldırıyor. Görüştüğümüz hahamlar, bize karşı olmadıklarını söylüyorlar. 'Siz Yahudiler ile Siyonistler arasındaki ayrımı iyi yapan bir lidersiniz' diyorlar. Kendilerine haksızlığa karşı çıkma konusunda seslerini yükseltmelerini söyledim.

ABD'DEN BEKLENTİMİZ ORTAKLIK RUHUNA UYMASI

* ABD ile müttefiklik ilişkisinin çok ciddi olarak zedelendiği değerlendirmesi yapılıyor? Amerika'dan temel beklentileriniz nedir?

O dediğiniz değerlendirmeyi kim yapıyor onu bilemem. Ama biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Biz tabii ki hakkın yanındayız. Hak olan neyse onu savunuyoruz. ABD'nin İran'la yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı geri çekilme kararını doğru bulmamamızın da sebebi budur. ABD o anlaşmayı tek başına imzalamadı. İşin içinde İngiltere var Almanya var Fransa var... Dolayısıyla, ABD'nin, İran konusunda 'Ben yaptım oldu' mantığıyla hareket etmesi; Temmuz-Ağustos'ta ambargoya başlayacağından söz etmesi doğru olmamıştır. Kaldı ki İran'a geçmişte o denli yaptırım uyguladılar da ne oldu? Fransa Peugeot'yu verdi, Almanya Mercedes'i verdi. Çin zaten 'Ne istersen veririm' diyor. O nedenle nükleer konusunda biz öteden beri diplomasi ve müzakere yolunun daha isabetli olacağını savunmuşuzdur... NATO müttefiki bir ülke olarak, Yunanistan nasıl S-300 almış ise bizim de ihtiyacımız doğrultusunda Rusya'dan S-400 almamızda bir sorun yok. Kaldı ki Türkiye-Rusya arasında zaten Üst Düzey İşbirliği Konseyi var. Bizim Rusya'dan aldığımız petrolümüzü, doğalgazımızı kesemeyiz. Rusya'dan ülkemize 5 milyon turist geliyor. NATO'da müttefik olduğumuz ABD'den, an geliyor parayla dahi silah alamıyoruz. Senato'dan onay çıkmadı diyerek, silah vermeyebiliyorlar. Dolayısıyla S-400'ten taviz söz konusu değil. Kaldı ki Rusya bize çok avantajlı bir kredi imkanı da sunmuştur. Savunma sanayii ihtiyaçlarını en uygun şartlarda farklı yerlerden karşılamak Türkiye'nin de en tabii hakkıdır. ABD'den bizim temel beklentimiz, ilişkilerimizin, müttefiklik, stratejik ortaklık ruhuna her açıdan uygun olmasıdır.

BİZ DERSİMİZİ ÇALIŞIYORUZ

* Londra'da yatırımcılarla da görüştünüz. Bloomberg ve Chatham House'da onları Türk ekonomisi konusunda ikna ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Bu önümüzdeki süreçte görülecek. Türkiye'deki mevcut yatırımlarını güçlendirme noktasında atacakları adımlar veya yeni yatırımlar noktasında ne gibi gelişmeler olacağına bakmamız gerekecek. Bütün mesele, 24 Haziran. Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının kazanmasının, daha önceki dönemlerde de olduğu üzere Türkiye konusunda yine heyecan uyandıracağına inanıyorum. Biz dersimize çalışıyoruz. Seçim beyannamemizi açıkladığımızda bunu daha da net göreceksiniz. Gerek küresel sermayenin Türkiye'ye girişi, gerekse mevcutların devamı açısından bizi daha iyi bir gelecek beklediğini düşünüyorum.

* 2001'deki ekonomik krizden sonra bir ekonomik program oluştu. Artık yeni bir ekonomik program yazma zamanı gelmedi mi?

Aslında yazılıyor yeni şeyler. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, ekonomide de işlerin daha sağlıklı yürümesini sağlayacak. Halihazırdaki sistemde, bürokratik oligarşinin tümüyle yenildiğini söyleyemeyiz; zira bürokratik oligarşi egemenliğini sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en önemli getirilerinden birisi, bürokratik oligarşinin egemenliğinin son bulması olacaktır. Rusya, İran, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerle ulusal paralar üzerinden alışveriş yapma hususundaki çabaların, altınla borçlanma gibi alternatiflerin kur baskısından kurtulma açısından önemli olduğuna inanıyorum. 24 Haziran'dan sonraki süreçte, sistem tüm kurumlarıyla her açıdan daha sağlıklı, daha hızlı işleyecek. Siyasi iktidar başarısızlık halinde bedel ödeyeceğinin bilinciyle, çok daha sorumlu davranmak durumunda olacaktır.

* Times Gazetesi'nde Türkiye hakkında olumlu analizlerin yanı sıra 24 Haziran seçimlerini sizin kazanmanızın da neredeyse kesin olduğundan bahsediliyor...

Yazının geneline bakmak lazım. Ama aktardığınız bu tespitlerin isabetli olduğunu söyleyebilirim.

Merve Şebnem Oruç

 Yeni Şafak

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@