Devlete personel alımında 15 Temmuz bir milat olsun

Devlete personel alımında 15 Temmuz bir milat olsun

15 Temmuz darbesi göstermiştirki, Devlete personel alımı, Devleti ele geçirme eksenli değil liyakat esaslı olmalıdır.

 Türkiye, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana, kamuya personel alımında, kendine yakın insanların Devlete girmesi için bir fırsat olarak kullanmıştır.

Yani, kendine yakın insanların Devlete alınması, Ak Parti ile başlamamıştır. Ancak Ak Parti ile de bu uygulama son bulmamıştır.

15 Temmuz darbesi liyakat esaslı bir yeniden yapılanma için milat olmalıdır. Zira 15 Temmuz darbesi ile görülmüştürki, sizden olduğunu düşündüğünüz insanlar sizi vurmuş veya yaşananlara gözyummuştur. 14 yıldır yapılan mülakatlara, sözlü alımlara rağmen Diyanet'ten AFAD'a, MEB'den Emniyet'e binlerce kişi sızmıştır.

Bu nedenle, siyasi yandaşlığa, akrabalığa, cemaatçiliğe, mezhebe göre personel alma imkanı veren tüm uygulamalara son verilmelidir.

Diğer taraftan, Devlete personel alımına liyakat getirilirken, alımdan sonra güvenlik soruşturması getirilmeli ve güvenlik gerekçesiyle tehlikeli görülenlerin atama işlemleri iptal edilmelidir. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinde yapılacak düzenlemeyle, kamuya tüm personel alımları kapsama alınmalıdır. Yani alım liyakatli olmalı ama atama işlemi yapılırken güvenlik soruşturması aranmalı!

15 Temmuz darbesinin, liyakatli bir sistem kurulmasına imkan tanıyan bir düzenleme için fırsat olmasını umut ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum