Din Kültürü öğretmenlerine Alevilik dersi!

Din Kültürü öğretmenlerine Alevilik dersi!

Mersin’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin talebi üzerine Alevi dedeleri, öğretmenlere ‘Alevilik’ konusunda ders verdi. Derste, Alevilik nedir, ne zaman ortaya çıkmıştır ve ‘bugünlere gelmesindeki tarihi süreç’ konuları ele alındı.


 Alevilik konusunun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarına girmesi ile sıkıntı yaşayan Mersin’deki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) Platformuna üye Din Kültürü öğretmenleri, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Yönetiminden ‘Alevilik’ inancının kendilerine anlatılması talebinde bulundu. Bu talebi olumlu karşılayan dernek dedeleri ‘Alevilik’ konusunda öğretmenlere bilgiler verdi. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi’nde gerçekleşen ilk derse Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük’te katıldı. Alevi dedeleri Hüseyin Kılavuz, Hüseyin Yıldırım ve Hüseyin Yalçın ile Genel Başkan Engin Gündük tarafından verilen ilk derste ‘Alevilik nedir’, ‘hangi tarihte ortaya çıkmıştır’ ve ‘bugünlere gelmesindeki tarihi süreç’ konuları ele alındı. Yaklaşık 3 saat süren derste karşılıklı sorularda soruldu. Ders sonunda açıklamalarda bulunan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, iyi niyetli yaklaşımlarından ötürü Din Kültürü öğretmenlerine teşekkür etti. Bir çok alanda ve noktada bu tür çalışmaları dile getirdiklerini ifade eden Gündük, “Yaşadığımız coğrafyada sorunlarımızı konuşarak aşabileceğimizi, birbirimize temas ederek, birbirimize dokunarak, birbirimizi tanıyarak, ortak yaşam alanlarımızı geliştirerek bu ülkeyi ancak bir bahçeye, bir güzellikler ülkesine getirebileceğimizi söylemiştik. Bu taleplerinden ve iyi niyetli yaklaşımlarından dolayı hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Bir inancı ancak o inanca mensup olan insanların anlatabileceğini belirten Gündük, “Ne kadar iyi niyetli olursanız olun. Ben asla bugün hocalarımızın gösterdiği cesareti gösteremem. Ben kalkıp da herhangi bir alanda Sünniliği veya başka bir inancı anlatabileceğimi zannetmiyorum. Çünkü bu ne hakkımdır nede haddimdir” dedi.


DKAB Platform Başkanı Mustafa Köse ise böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptıkları için Mersin Cem Evi yönetimine teşekkür etti. DKAB Platformunun 3 yıldır kurulduğunu dile getiren Köse, “Bizler senede 2 veya 3 defa toplanıyoruz. Suphi Öner Öğretmen Evi’nde yaptığımız son toplantımızda Din Kültürü öğretmenleri arkadaşlarımızdan bir talep geldi. Arkadaşlar genel olarak müfredata yeni giren Alevilikle ilgili bir takım bilgi noktasında sıkıntılar olduğundan bahsettiler. Bizde bu talep üzerine yaz ayında Cem Evi’nin yetkilileri ile görüştük ve bu talebimizi kendilerine ilettik. Bu talebimiz olumlu karşılandı ve bizi bilgilendirebileceklerini söylediler. Bugün katılımın düşük olması bizi biraz mahcup etti ama inanıyoruz ki bu bir adımdır. İleri ki zamanlarda yapacağımız bu ziyaretlerde öğretmen sayısının artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.