Doğum İzninin 6 ay Olması Meclis Gündeminde...

Doğum İzninin 6 ay Olması Meclis Gündeminde...

Kadınlara Doğum İzninin 6 ay Olması Meclis Gündeminde...

 Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, kadın memur ve kadın işçilere daha fazla doğum izni verilmesi konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Kanun Teklifi verdi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, TBMM Genel Kurulu'na sunmuş olduğu Kanun teklifinde, mevcut düzenlemedeki doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta olan annelik izninin yeniden düzenlenerek doğum öncesi 12 hafta ve doğum sonrası 12 hafta olmak üzere toplam 24 haftaya çıkarılmasını istedi.


Mutlu ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin, huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmeye bağlı olduğuna işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Kanun teklifinin gerekçesinde şu sözlere yer verdi:
"Hamilelik döneminin sakin ve stresten uzak, güven içerisinde geçirilmesi, anne ile bebeğin sağlığı açısından tamamen doğru orantılıdır. Çalışan annelerin iş stresi, hamilelik döneminde hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.


Yorucu iş temposu, ruhsal yönden anneyi etkilemekte ve bu durum bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine etki etmektedir. Bu bakımdan annenin, doğum öncesi ve doğum sonrasını iyi planlamamız gerekmektedir. Çünkü fizyolojik olarak neslin devamı kadınlar tarafından sağlanmaktadır. Çalışma hayatında yer alan kadınlar, doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerde, bu çok kutsal görevi yerine getirirken çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.


DAHA SAĞLIKLI NESİLLER
Yaşanan bu zorluklar sağlıklı bir nesil yetiştirilmesini engellemektedir. Doğum öncesi ve doğum sonrası izin konusunda 657 sayılı ve 4857 sayılı Kanunlarda yapılan düzenlemeler yetersiz kalmıştır. Ülkemizde, anneler, hamilelik dönemlerinin büyük bir bölümünü "karnı burnunda" bir şekilde iş yerlerinde zor şartlarda geçirmektedir. Bu zor şartlarda bebeğini dünyaya getiren anneler, doğum sonrası da izin konusunda pek çok problemlerle karşılaşmaktadır. Annenin kısa sürede yeniden işe başlaması karşısında bebek anne sütü alamamakta ve bakıcılar tarafından büyütülmektedir."


24 HAFTA İZİN
MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, sağlıklı anne, sağlıklı bebek ve sağlıklı nesiller için yeni düzenlemeye gidilmesi gerektiğini de belirtti. Dedeoğlu, kadın memurlar ve kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olan toplam on altı haftalık analık izninin doğumdan önce 12 ve doğumdan sonra 12 hafta olmak üzere toplam24 haftaya çıkarılmasının yerinde olacağını vurguladı.HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

20 Yorum