Ekys Soru Dağılımı Haksızlık

Ekys Soru Dağılımı Haksızlık

Ekys Soru Dağılımı Haksızlık

Sitemiz okurlarımızdan, iletişim formu aracılığıyla gönderilen Ekys Soru Dağılımı Haksızlık başlıklı içeriği siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz .Sizlerde iletişim formu aracılığıyla bizlere haberlerinizi iletebilirsiniz.

Yönetici atama sınavı ve takvimi yakın zamanda yayınlanacaktır. Benim talebim sınavın içeriğine yönelik haksızlıklar üzerinedir.

MEB Personel Facebook Grubumuza katılıp gündeme dair eğitim sorunlarına dair görüş ve önerilerinizi sohbet bölümünde paylaşabilirsiniz.

Facebook Grubumuza Katılmak İçin : : Tıklayınız


Sınavda sorulan sorular ve konu dağılımı sözel yönlü öğretmenlere yöneliktir.

Önceleri sınavda Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, İlahiyat, Türkçe, Edebiyat, PDR veya sözel, eşit ağırlık eğitimleri almış öğretmen bu sınavda oldukça fazla soru yapabiliyor.

Bu sınavdan sayısal mezunu olan matematik, fizik, kimya, biyoloji, fen Bilgisi öğretmenlerinin öne çıkma durumları çok zayıf gözükmektedir.

Önceleri Türkçe sorusu çıkmakta bir sayısal mezunu yapabilmekteydi, bunu kaldırdılar.4 matematik, 2-3 tane mantık sorusu çıkmakta idi sayısal mezunu bunu yapabilmekteydi, bizler bu sayıyı az buluyorduk sayısal sorular artırılır diye bekliyorduk.

Maalesef birileri işgüzarlık yaptı bunu da kaldırdılar. Fen Liselerine sayısal mezunu müdür alınmaktadır ve sayısal mezunu sınav geçen müdür adayı bulunmakta zorluk çekilmektedir, yine diğer liselere de aynı şekilde geçmişte sayısal eğitimi almış yönetici bulmak çok zordur, çünkü sınavda sözel eğitimli rakipleri onların önüne geçmektedirler.


Lisede Üniversitede Sayısal mezunu olan bir aday Türkçe, Eğitim yönetimi, mevzuat sorularını sözel olduğu halde Cevaplayabilir, ama bu kadar tarih, coğrafya, Türk Tarihi, kültür medeniyet vs. ilgisiz konuları nasıl çözebilir.


MEB ‘de Tüm sınavlar PİSA sınavına uyacak şekilde Türkçe ve Matematiğe önem verilirken, bu okulların yönetici sınavında(EKYS) bu bölümlerden soru gelmemektedir.

Biz bu şekilde mi PİSA sınavı ortalamasını artıracağız?

Analitik, çapraz düşünen sayısal mezunu yöneticiler MEB’e lazım değil mi?

Bu sınav soru dağılımı lisede ve üniversitede sözel eğitimi almış yönetici adaylarına bir ödül olarak sunulurken, lisede ve üniversitede Sayısal eğitimi almış öğretmenlere bir cezadır.

Bu konunun doğruluk payının sitenizde haber yapılarak tartışılmasını ve haksızlığımıza inanılırsa Meb’de gerekli düzeltmelerin yapılmasını umut ediyoruz.

Teşekkürler.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum