Emekliye Zam Geliyor- İşte Zam Miktarı

Milyonlarca emekli yarın açıklanacak nisan ayı enflasyon verisini bekliyor. Emeklilerin alacakları zamlarda büyük oranda şekillenecek.

Özlük Hakları 02.05.2019, 20:11
Emekliye Zam Geliyor- İşte Zam Miktarı

Ekonomistler yüzde 6'lık bir zam tahmininde bulunuyor. Bu da SSK emeklilerinin maaşında 67 ile 323 lira arasında artış demek.

Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yılın ikinci zammını temmuzda alacak. Zam oranında bu yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon belirleyici olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?
Memur emeklilerine de yüzde 5 artış ve yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark yansıtılacak.
Bu nedenle Ocak-Haziran enflasyonu merakla beklenirken, yarın açıklanacak nisan verisi zam oranını büyük ölçüde şekillendirecek.Böylece ilk 4 aylık veri ortaya çıkmış olacak, geriye sadece mayıs ve haziran enflasyonunun belli olması kalacak.
 
Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketi ise zam oranına ilişkin ilk ipucunu ortaya koyuyor.Buna göre, Ocak-Haziran enflasyonu yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 6 olarak gerçekleşecek. Memur emeklilerine ise yüzde 5 zamma ilaveten yüzde 2 enflasyon farkı olacak.Bu tahmin gerçekleşirse, SSK emeklilerinin maaşlarında 67 ile 323 lira arasında artış yaşanacak.

KAYNAK:VATAN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@