Hangi öğretmen hangi dersi verecek?

Hangi öğretmen hangi dersi verecek?

4+4+4'e göre okutulacak derslerin öğretmenleri belli oldu

 
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen olarak atanacakların alanlarını ve okutacakları dersleri yeniden belirledi. Gelecek sene ortaokulda seçmeli okutulacak Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile İlahiyat Fakültesi’nden mezun öğretmenler verecek. İlköğretim 1-4’üncü sınıf dersleri Sınıf Öğretmenliği ile Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümlerinden mezun öğretmenler tarafından verilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), zorunlu eğitimi 12 yıla çıkara ‘4+4+4 kanunu’ gereği haftalık ders çizelgesine konulan derslerin hangi öğretmenler tarafından verileceğini belirledi.
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esasları ve çizelgeyi yeniden düzenledi.
Haftalık ders çizelgesinin zorunlu derslerine bazı dersler eklenirken, seçmeli dersler de çeşitlendirildi.
Yapılan düzenlemeye göre, ortaokulda seçmeli okutulacak Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini Beden Eğitimi alanında atanacak, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun öğretmenler verecek.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için Bilişim Teknolojileri alanında, bilgisayar öğretmenliği, bilgisayar mühendisliği, bilgi teknolojileri gibi bölümlerden mezun olan öğretmenlerden alım yapılacak.
Fen bilimleri ve matematik alanında seçmeli okutulacak Çevre Bilimi ile Bilim Uygulamaları derslerini Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fen Öğretmenliği ile fizik, kimya, biyoloji bölümlerinden mezun öğretmenler anlatacak.
Ortaokulda zorunlu olarak verilecek Fen Bilimleri dersini de Fizik, Kimya, Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini bitiren öğretmenler verecek.
Seçmeli ders olan Matematik Uygulamaları’na ise İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümlerinden veya matematik öğretmenliği ile matematik bölümlerinden mezunlar alınacak.
Okuma becerileri, Türkçe öğretmenlerinden
İlköğretim 1-4’üncü sınıf dersleri ise yine Sınıf Öğretmenliği ile Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümlerinden mezun öğretmenler tarafından verilecek.
Seçmeli derslerden Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri derslerini ise Türkçe Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümlerinden mezun öğretmenler okutacak.
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri ile İlahiyat Fakültesi’nden mezun olup Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanındaki öğretmenler yeni konulan seçmeli derslerden Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerini anlatacak.
İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alanında ise İlahiyat Fakültesi’nden mezun öğretmenler Din, Ahlak ve Değerler alanındaki Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler dersini verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.