banner476

İdari İzindeki Öğretmen ve Yöneticilere Hangi Ek Ders Ücretleri Ödenir, Hangileri Ödenmez?

Koronavirüs Salgını nedeniyle bilindiği üzere 30 Nisan 2020 tarihine kadar okullar tatil; öğretmen ve yöneticilere ise genel idari izin verilmişti.

Özlük Hakları 28.03.2020, 11:48 28.03.2020, 18:25
İdari İzindeki Öğretmen ve Yöneticilere Hangi Ek Ders Ücretleri Ödenir, Hangileri Ödenmez?

Yani 27 Mart’a kadar olan tatil ve idari izin 30 Nisan’a kadar uzamış oldu. Her ne kadar MEB yayınlamış olduğu 26.03.2020 tarih ve “ İdari İzin” konulu genelgesinde açık bir şekilde idareci ve öğretmenlere ek ders ödemesinin nasıl yapılacağını açıklamış olsa da eğitim camiasının kafasında hala tereddütlerin olduğunu gelen sorular üzerine görmekteyim. Dolayısıyla, idari izindeki öğretmen ve yöneticilere hangi ek ders ücretleri ödeneceğini hangilerinin ödenemeyeceğini madde madde ve tablo halinde göstereceğim. / Eğitimci Yazar Sedat DEGER

Toplamda İdari İzinli sayılan süre 23 Martta başlayıp 30 Nisan’da biteceğinden dolayı 23 Mart-30 Nisan tarihleri arasındaki İdari İzinde geçen sürelerde hangi ek derslerin ödenip ödenemeyeceğini göstereceğim.

“ÖĞRETMENLER”

23 Mart-30 Nisan Tarihleri Arasındaki İdari İzinde Ödenecek Ek Ders Ücretleri

1) Normalde zamanda alınan rutin müfredat kapsamındaki ek ders ücretleri,

2) DYK ek ders ücreti,

3) Evde eğitim ek ders ücreti,

4) Destek odası eğitimi ek ders ücreti,

5)İYEP ek ders ücreti,

6) Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine bağlı okuma-yazma kursu ek ders ücretleri,

7) Yüzyüze eğitim ek ders ücretleri

8) Koordinatörlük ek ders ücreti,

9) Şeflik ek ders ücreti,

10) Özel Eğitim Öğretmenlerinin aldığı %25 artırımlı ek ders ücreti,

11) Rehber öğretmenlerinin aldığı haftalık 18 saat ek ders ücret,

12) BTR öğretmenlerinin aldığı haftalık 18 saat ek ders ücret,

13) Kulüp veya rehberlik görevinden dolayı alınan 2 ek ders ücreti,

14) Hazırlık ve planlama ek ders ücretleri,

15) Cezaevlerinde görevli öğretmenlerin aldığı %25 artırımlı ek ders ücreti,

Yukarıda yazılı bulunan görevleri normal zamanda üstlenmiş ve ek ders ücretlerini alan öğretmenler idari izinli oldukları 23 Mart-30 Nisan tarihleri arasında da (hafta sonları hariç) ek ders ücreti olarak alacaklardır.

23 Mart-30 Nisan Tarihleri Arasındaki İdari İzinde Ödenemeyecek Ek Ders Ücretleri

1) Nöbet görevi ek ders ücreti,

2) Ders dışı eğitim (egzersiz) çalışmaları ek ders ücreti,

3) Yüksek lisans ve doktora yapanlara %5 ve %15 artırımlı ücret,

Yukarıda yazılı bulunan görevleri normal zamanda üstlenmiş olan öğretmenler fiilen yerine getirme şartı bulunduğu ve fiilen yerine getiremediği için ek ders ücretlerini alamayacaklardır.

“İDARECİLER”

23 Mart-30 Nisan Tarihleri Arasındaki İdari İzinde Ödenecek Ek Ders Ücretleri

1) Ders  niteliğinde yönetim görevi ek ders ücreti,

2) 4  saat artırımlı ek ders ücreti (müdür ve müdür başyardımcıları )

3) 1 Saat artırımlı ek ders ücreti ( müdür yardımcısı )

4) DYK ek ders ücreti ,

5) İYEP ek ders ücreti,

6) ikili eğitimden alınan 2 saat ek ders ücreti,

7)Müdür Yetkili Öğretmenlerin aldığı haftalık 18 saat ek ders ücret ,

8) Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlardaki yöneticilerin aldığı %25 artırımlı ek ders ücreti,

9) Destek ve Evde eğitim ek ders ücreti

Yukarıda yazılı bulunan görevleri normal zamanda üstlenmiş ve ek ders ücretlerini alan yöneticiler idari izinli oldukları 23 Mart-30 Nisan tarihleri arasında da (hafta sonları hariç) ek ders ücreti olarak alacaklardır.

23 Mart-30 Nisan Tarihleri Arasındaki İdari İzinde Ödenemeyecek Ek Ders Ücretleri

1) Nöbet görevi ek ders ücreti,( müdür yard.)

2) Yüksek lisans ve doktora yapanlara %5 ve %15 artırımlı ücret,

3) DYK yönetim ek ders ücreti,

 Yukarıda yazılı bulunan görevleri normal zamanda üstlenmiş olan öğretmenler fiilen yerine getirme şartı bulunduğu ve fiilen yerine getiremediği için ve hafta sonuna denk geldiği için ek ders ücretlerini alamayacaklardır.

MEB tarafından valiliklere gönderilen idari izin genelgesinde dayanak olarak gösterilen,1 Eylül 2019 Pazar günlü ve 30875 sayılı Resmi Gazetede  yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararın (KARAR TARİHİ : 28/8/2019 KARAR NO : 2019/1) Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar kısmının 2. Maddesinde (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”  Hükmü yazılı bulunmaktadır.

* Koyu kahverengi olarak gösterilen yerler o görevin zaten olmadığı anlamına gelmekte olup hafta sonu iş günü olmadığı için ek ders ücretleri de ödenmemektedir. Zira toplu sözleşmede kabul edilen ve idari izinli sayılan günlerde ek ders ücretlerinin alınmasına olanak sağlayan madde de “iş günü” ifadesi geçmektedir.

 Ayrıca aşağıda gösterdiğim MEB Görüş Yazısı da bu gibi idari izinlerde nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve hangi ek derslerin ödeneceği hakkında bilgi sahibi olmamızı da sağlayacaktır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (5)
ne farkeder 7 ay önce
dyk yı yapamıyoruz. neden ücret ödeniyor? bu devleti zara uğratmaktır.
HAKKI 7 ay önce
Umarım beni eleştirenler anlamışlardır. S yazar delilleriyle açıklamış.hafta içi Dyk, iyep, destek odasını ödemeyen ilçeler mahkeme kararıyla yine ödemek zorunda kalacaklar.
idareci 7 ay önce
Ídareciler destek eğitim ve evde eğitim ücreti alamazlar.
Cihan 7 ay önce
Tamam ama bulunduğumuz ilçe de milli eğitim ödemeyeceğini söyledi bu durumda ne yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz .her yerde ödenir diyor ama milli eğitim bize ödemeyeceğini dyk ların kesileceğini söyledi göz göre göre eksik mi verecekler şimdi birşey yapamıyoruz siz dile getirin sayın MEB personel ailesi
Zeynel Tural 7 ay önce
Hey benim güzel kardeşlerim.Asgari ücretle çalışan işden çıkarılan insanların halini düşünenimiz yok.Hala birileri çalışmadan ek ders ücreti alma verme peşinde.Virüs bizim aklımıza galip gelmiş.Bu sıkıntı ve belalar azalmaz çoğalır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@