Korona Virüs Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?

Korona Virüs Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?

Özlük Hakları 13.03.2020, 08:42 13.03.2020, 08:44
Korona Virüs Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?

Korona Virüs Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir Mi? Salgın nedeniyle okulların tatil olması nedneiyle öğretmenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Ek Dersler, DYK'lar konusu oldu.16-23 Maet tarihleri Ara tatilin yerini aldığı için ara tatilde öğretmenlere ödenen günlük 3 saat ek ders ücreti ödenecek. 5 günlük ilk hafta için 15 saat ek ders ücreti ödenecek. 

Uzaktan eğitimin yapılacağı 23-30 mart tarihleri için ise Öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ek ders, dyk, egzersiz  ücretleri ödenecek mi?. Nöbet ve evde eğitim ücretleri ise nasıl olacak.  

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir: “

(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Bu hükümlere göre; Herhangi bir nedenle eğitime ara verilmesi kararlaştırılan il ve ilçelerde görev yapan eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretleri tam ödenecektir.

Uzaktan eğitimin yapılacağı 23-30 mart tarihleri için ise Öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ek ders, derse hazrlık ücretlerinin ödeneceğini, DYK . Nöbet ve evde eğitim ücretlerinin ise ödenemeyeceğini değerlendirmekteyiz.

Yorumlar (21)
Hasan 4 ay önce
Gözümüz kulağımız yapılacak açıklamada inşAllah ücretlileri mağdur etmezler biz mi istiyoruz tatil olmayı durumu iyi olanlar almasınlar kardeşim ben o maaşla ev geçindiriyorum kaç gündür üzüntüden uyku uyumuyorum biraz vicdanlı olunda durumu iyi olmayanları düşünün
Doruk Akdag 4 ay önce
Umarım basta ücretli öğretmenlerimiz olmak üzere, hicbir eğitim çalışanımız mağdur olmaz bu süreçte...
Deniz 4 ay önce
Keyfi vermediği için olabilir mi acaba ?? Kimse keyfi tatil yapmıyor.Yönetmelik de gayet açık.Birazcık okumayı ve okuduğunuzu anlamayı öğrenin!!!
Merve 4 ay önce
Ücretli ogretmenler mağdur yinee
kemal 4 ay önce
vermediği dersin parasını nasıl alacak onu anlamadım
muaallim 4 ay önce
Arkadaşım öğretmenler keyfi tatil yapmıyorlar!Neyin kafasını yaşıyorsunuz?
bayk 4 ay önce
torpilli ihale sandın herhalde!
Erhan 4 ay önce
verdiklerimiz ve vereceklerimize saysınlar.
Sinan güray 4 ay önce
ücretli öğretmenler de bu maddeden yararlandırılmalıdır.
basri 4 ay önce
sen anlama kemal
Hakan 4 ay önce
Sevinç biraz daha çalışsaydın da keşke öğretmen olsaydın.
Ali 4 ay önce
Tsk ler. Buda yeter.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@