banner476

MEB ‘de Görevli Öğretmen Özel Okulda Derse Girebilir mi ?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir devlet okulunda çalışan öğretmen, özel okulda görev yapabilir mi ?

Özlük Hakları 18.09.2019, 09:18 18.09.2019, 10:48
MEB ‘de Görevli Öğretmen Özel Okulda Derse Girebilir mi ?

Son dönemlerde özel okul sayısının artması sebebiyle bu özel okullarda ortaya çıkan öğretmen eksiklikleri özellikle meb’de görevli öğretmenler aracılığıyla kapatılmak isteniyor.

Durum bu hâlde iken, devlet okulunda görev yapan bir öğretmen özel okulda çalışabilir mi?

“ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI Kanunu’na bakılırsa;

Kurumlarda çalıştırılacak personel

MADDE 8 – Kurumların eğitim-öğretim ve yönetim hizmetlerinin, asıl görevi bu kurumlarda olan yönetici ve eğitim-öğretim elemanları ile yürütülmesi esastır.

 Bir kurumun öğretime başladığı tarihten itibaren mevcut ders saati sayısının, kuruluş sırasında üçte birinin, kuruluşundan üç yıl sonra da en az üçte ikisinin asıl görevi bu kurumlarda olan öğretmen, uzman öğretici veya usta öğreticiler tarafından okutulması zorunludur.

Kurumların yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmetlerinde, en az dengi resmî öğretim kurumlarına atanabilmek için gerekli nitelik ve şartları taşıyanlar, resmî dengi bulunmayan kurumların yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmetlerinde ise yönetmelikle belirtilen nitelik ve şartları taşıyanlar görevlendirilir.

İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. (Mülga ikinci cümle: 1/3/2014- 6528/14 md.)

Görüldüğü üzere resmi okullarda görev yapan öğretmenler asıl görevi olan resmi okuldaki öğretmenlik vazifesini aksatmamak üzere aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders okutabilirler.

Örneğin Matematik branş öğretmeninin okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısı 15 olduğundan bunun yarısı 8 saat okutabilir.

Bir başka Örnek, Meslek Lisesinde görevli Elektrik – Elektronik branşı öğretmenin okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısı 20 olduğundan bunun yarısı 10 saat okutabilir.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@