banner476

Milli Eğitim Uzmanı Ne İş Yapar ? Özlük Hakları Ve Maaşı Nedir ?

Milli Eğitim Uzmanı Ne İş Yapar ? Özlük Hakları Ve Maaşı Nedir ?

Özlük Hakları 17.12.2019, 09:37 17.12.2019, 10:16
Milli Eğitim Uzmanı Ne İş Yapar ? Özlük Hakları Ve Maaşı Nedir ?

Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez teşkilatında yer alan birimlerinde görev yapan kariyer meslek mensupları Milli Eğitim Uzman Yardımcıları ve Milli Eğitim uzmanlarıdır. Mesleğe girecek olan adaylar Milli Eğitim Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamaktadırlar.

Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların evvela Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavında kurumca duyurulacak Puan türlerinden yeterli puana sahip olmaları gerekmektedir. Bu puan ile başvuruda bulunacak adaylar Kurumca gerçekleştirilecek sınav katılmaya hak kazanacaklardır. Adaylar kurumu yazılı sınav yapması durumunda, yazılı ve sözlü aşamaları, yalnızca sözlü sınav yapması durumunda ise bu sözlü mülakatı başarı ile geçmek durumundadır. Sınav aşamalarının geride kalmasının ardından adayların mesleğe başlayabilmeleri için ilave olarak güvenlik soruşturmasından da temiz geçmeleri şarttır. Güvenlik soruşturmasında olur alamayan adaylar her ne kadar sınavları geride bırakmış olsalar da mesleğe atanmayacaklardır.

Milli Eğitim Uzmanlığına Atanma

Milli Eğitim Uzman Yardımcıları 3 senelik süreci doldurduklarında Uzman olarak atanabilmek için başarı ile geride bırakmaları gereken 3 aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla; Uzmanlık Tezi, Yeterlilik Sınavı ve Yabancı Dil Yeterliği aşamalarından oluşmaktadır

.

Milli Eğitim Uzmanı Ne İş Yapar?

Milli Eğitim Uzmanları Bakanlığın merkez teşkilatı birimlerinde görevlendirilmektedirler. Görev yaptıkları birimin ve genel olarak Bakanlığın görev alanına giren konularda mevzuat çalışmaları ve hedef tespiti için araştırmalar yaparlar.

Bunun yanında ülkemiz eğitim sisteminin geliştirilmesi adına çalıştırmalar gerçekleştirirler. Dış ülkelerde yer alan sistemlerin ülkemiz sistemine entegrasyonunu ve mevcut sistemin daha verimli işlemesi üzerine araştırma ve çalışmalar yaparlar.

Tüm bu görevler kapsamında gerçekleştirilen gerek uysal gerekse uluslararası toplantı, seminer ve eğitimlerde yer alabilirler.

Milli Eğitim Uzmanı Görev Yeri ve Çalışma Koşulları

Milli Eğitim Uzmanları ve Uzman Yardımcıları Ankara’da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı birimlerinde görev yapmaktadırlar. Bu görev yeri Bakanlığın ana binasında olabileceği gibi yine Ankara’da Bulunan ek hizmet binalarında da olabilmektedir.

Milli Eğitim Uzmanlığı Özlük Hakları Ve Maaşları

Milli Eğitim Uzman Yardımcıları Ve Uzmanları diğer Merkez Uzmanları gibi 3.600 ek göstergeye tabi olarak görev yapmaktadırlar. Mesleğe yeni atanmış bir Uzman Yardımcısı 2019 yılı itibari ile yaklaşık 5.400 ₺ maaş almaktadır. Yukardaki yeterlilik koşullarını yerine getirmiş ve milli eğitim uzmanı olmaya hak kazanmış bir melek mensubu için bu maaş 2019 yılı itibari ile yaklaşık 6.200₺’dir.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@