NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER BÜYÜK SIKINTI

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER BÜYÜK SIKINTI

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğine:

 

“Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi

EK MADDE 1 – Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.”

 

İfadesi eklendi.

 

Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Hikmet Orman imzalı bir duyuru geldi ve orada da: “İl genelinde bir branştan norm fazlası öğretmen varsa o branşla ilgili kesinlikle ücretli öğretmen istihdam edilmeyecektir.”

 

Gelelim olayın değerlendirilmesine:

 

5442 Sayılı Kanun, Norm Kadro Yönetmeliği, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği mevzuatlarındaki hükümleri değerlendirmeyi bir kenara bırakıyorum veya daha önde değerlendirildi.

 

Durum şu: il merkezinde norm fazlası olan öğretmeni gidiş geliş imkanı olmayan ilçe köyüne gönderebilecek miyiz?

 

İl müdürleri bunu yapabilecekler mi?

 

İl müdürleri eylül ayının gelmesini hiç istemiyorlar.

 

Aynı yazıda : “İlinizdeki bütün geçici görevlendirme öğretmenlerin görevlendirmeleri sona erdirilecektir.”

 

Örnek olay: Malatya merkezde hakim eşi norm fazlası durumunda. Norm fazlası öğretmenler puana ve isteklerine göre görevlendirildiklerinden diyelim hakim beyin eşi için yakınlarda yer kalmadı. Gidiş geliş imkanı olmayan ve lojmanda kalınması gereken birleştirilmiş sınıflı bir dağ köyüne gitmesi icap etti.

 

Hakim Beyin eşi bu dağ köyüne gidecek mi?

(Bu arada bazı görev mensuplarına ve eşlerine özel uygulama olsun demiyoruz ki buna kesinlikle karşıyız. Biz sadece mevcut durumla ilgili tespit yapıyoruz.)Bir de norm fazlası durumunda olan öğretmenlerin görev yeri dışına gönderilmesi neticesinde yargıya gidecekleri kesin gibi.

 

Görüştüğümüz eğitimciler ve yöneticiler bu durumun çok büyük bir kaosa yol açabileceğini ve uygulanmasının neredeyse imkansız olduğunu ifade ediyorlar.

 

Durum şu:

 

Bakanlık il müdürlerini çok zor durumda bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.