NORM FAZLASI VE EŞ DURUMU BELİRSİZLİĞİ

NORM FAZLASI VE EŞ DURUMU BELİRSİZLİĞİ

MEB BELİRSİZLİK SÜRÜYOR...


   Sizlere okuyucularımızdan gelen şikayetleri aynen aktarıyorum ve sorulan sorulara ve önerilere yazımın sonunda cevap vereceğim.İşte konu ile ilgili okuyucularımızın yazdıkları:

  " Karaman MEM geçen sene Mart ayında norm fazlası olan öğretmenleri belirledi ve boş normu olan okulları açtı. O boş okullara 5 tercih verdi. Tercih etmeyenleri re'sen atayacaklarını okullara gönderilen valilik yazısında bildirdiler. Ek1'de bu yazı bulunmaktadır.Bunun üzerine ben 5 tercih yaptım ve il milli eğitim müdürlüğüne ilettim. Bir ilçenin mezrasına norm fazlası olarak atamam yapıldı. İstemeyenler yerinde kaldı ve re'sen atamalar yapılmadı.Yazın eş durumu özrümden dolayı atama isteyeceğimden ve eş durumu atamalar önemsendiği için nasıl olsa olur düşüncesiyle bu uygulamanın üstünde çok durmadım. Fakat eş durumunda bakanlık sağolsun (!) atamam yapılmadı. Ek3'te yer alıyor.Bu ay yeni bir düzenleme yapan Karaman MEM yerinde kalan norm fazlaları için (bunlar 29 sınıf öğretmeni); il merkezinden 27, il merkezine bağlı köylerden 3 norm açılarak onlara yer ayarlandı. Ek2'de bu yazı bulunmaktadır.Bu nasıl bir hak ve adalettir? Ben emirleri uygulamam sonucunda eş durumu atamamda yapılmadı ödül olarakta ilçenin bir mezrasına gittim, emri yerine getirmeyenlere il merkezi görevlendirmesi yapılıyor.Bakanlık sonrasında bizden fedakarlık bekliyor"

   "Eş durumunda sınıf öğretmenlerine açılmayan Mardin'in Derik ilçesinde şimdi ücretli sınıf öğretmeni alımı için duyuru yapılıyor.Bu nasıl iş anlaşılır gibi değil."

   "Öncelikle Sayın Milli Eğitim Bakanının kamuoyunu norm fazlası sınıf öğretmenleri konusunda doğru bilgilendirmediğini ifade etmek isterim.
Sizin de belki malumunuzdur ancak ben malumatınız olmadığını düşünerek bu olayı size baştan anlatmak isterim. 4+4+4 sistemine geçerken birçok sendika bakanlığı sınıf öğretmenlerinin norm fazlası olacağı konusunda uyardı. Bakan da buna sınıf öğretmenleri 5. sınıfa girmeye devam edecek, endişelenecek bir durum yok, diye yanıt verdi.http://www.youtube.com/watch?v=5bkTBkU3mzYVerdiğim bu linkte kendisinin Kanal 24'e verdiği açıklamalar gayet nettir. Kendisi bu açıklamayı Mart 2012'de yapmıştır. Ancak her ne hikmet ise bu kararından dönmüş ve sınıf öğretmenleri 5. sınıfları okutmayacak demiştir. Kısacası sınıf öğretmenleri hem kandırmış, hem de norm fazlası yaparak mağdur etmiştir. 17 bin küsür norm fazlası sınıf öğretmeninin sorumlusu kendisidir. Şimdi durum bu iken öğretmen arkadaşlarım ve kendi ailem eşim sınıf öğretmeni olduğu için özür grubu ataması yapılamamıştır.Sınıf öğretmenleri gittiği illerde çalışmak istiyor. 5. sınıf Türkçe, sosyal bilgiler, matematik, fen ve teknoloji gibi derslerin müfredatı ve kitepları değişmemiştir. Eşim ve diğer arkadaşlar gittikleri illerde pek ala 5. sınıfların bu derslerine girebilirler.Amacım bilgi vermekti. Bu konuyu da yazarsanız çok sevinirim. Norm fazlası sınıf öğretmenlerini bakan bizzat kendisi yaratmıştır... "

   "Size sorum olacaktı.Ben ve eşim 2011 ağustos dönemi özür grubu atamasında benim ÖĞRENİM ÖZRÜMDEN dolayı eşiminde EŞ DURUMU BİRLİKTELİĞİNDEN ÖĞRENİM ÖZRÜ BULUNMAKTADIR. ibaresinden dolayı İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN EMRİNE ATANDIK. Geçen eğitim-öğretim döneminde görevlendirme olarak eşimle birlikte merkez ilçede çalıştık.Fakat bu yıl değişiklik yapılan EK_1 MADDESİNDEN dolayı bizleri ilçelere gönderceklerini söylediler.İl milli eğitim müdür yardımcısının yanına gittim ve benim öğrenim özrüm bulunmaktadır ve hala lisanüstü eğitimime devam ettiğimi bunun içinde isterseniz kayıtlı ve halen devam ettiğimi gösteririr öğrenci belgesini getirebileceğimi söyledim.Kendileri öğrenim özrünün kalktığını bu yüzden resen atamanın olacağını söyledi. Hocam:
 
1-)Benim saklı olan öğrenim özrü hakkım var mıdır?
2-)Beni resen merkez ilçe dışına kadromu herhangi bir okula verebilirler mi?
3-)Eğer gönderirlerse dava açmam için hangi yolu izlemem gerekir?"

   Görüldüğü gibi her il hatta ilçe MEM farklı uygulamalar yapmaktadır.Bu sorunların çözülmesi çin MEB tel elden atama ve gerekiyorsa görevlendirme yapmalıdır.Herkes aynı şartlar altında ve tek bir yerden ataması yapılır veya görevlendirilirse bu sorunların hiç biri ortaya çıkmaz.

   Norm fazlası öğretmenlerin durumuna gelince resen atama hakları bile olsa bunu belirli şartlara göre yapmak zorundadırlar.Özür durumu,hizmet süresi,hizmet puanı v.b kriterler kullanılarak atama yapılabilir.Bunun dışında ortada bir haksızlık varsa dava açma hakkı doğacaktır ki bu da MEB zor durumda bırakacaktır.


   NOT:Sorunlarınız için lütfen benimle iletişime geçiniz.Elimizden geldiğince öğretmen,öğrenci ve velilerimizin sorunlarını paylaşacağız...
 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

19 Yorum