banner476

ÖĞRETMENLER ALTERNATİF İŞ PEŞİNDE !

Kübra BAYRAK yazdı;Günümüzde eğitim sisteminin içinde bulunduğu durum ortada. Bu sistemin en önemli unsuru ve parçası olan öğretmenlerin sırtında oluşan kambur gittikçe büyümekte…

Özlük Hakları 02.01.2015, 17:40 02.01.2015, 17:42
ÖĞRETMENLER ALTERNATİF İŞ PEŞİNDE !
         Maddi manevi değer kaybeden öğretmenlerin birçoğu artık isyan etmekte. Her geçen gün yap boz haline gelen eğitim sistemi içinde orta yol bulmaya çalışan, veli –idare-bakanlık üçgeninde dönen, bir yandan vergi adı altına kesilip sürekli düşen ücretlerle geçim derdine düşen  öğretmenlerin artık sabrı her geçen gün taşmakta. Ha bir de öğretmenlerin haklarını korumak ve daha iyiye taşımak  yerine sırtını siyasi güce yaslayıp kendi çıkarlarına çalışan, öğretmenlere büyük darbe indiren yetkili sendika var!

          Yapılan sınavlarda zorunlu verdiği görevde görevli hizmetliden dahi düşük ücrete tabii tutma , asılsız şikayetlerde öğretmeni muhatap almama , ek ders ve maaşlarda vergi dilimine girdiniz diyerek yapılan kesintiler, yetkili Bir sendikanın sayesinde yapılan gülünç  zam, sürekli değen müfredat, işlevsel olmayan ders kitapları ve yasaklanan  yardımcı kaynaklar, lisans mezunları arasında en düşük ücrete tabi tutulma, gerekli gereksiz velilerin öğretmene ders vermeye çalışması, yapılan torpilli atamalar yüzünden atamaların adaletli yapılmaması, yapılan eğitim şuralarında eğitimin gerçek sorunlarından uzak durulması, ücretli kadrolu ayrımı derken öğretmenlerin maaşlı işçiden farkı kalmadı. Ortaya çıkan olumsuz her durum da öğretmene yıkılmakta. Manevi  değeri yüksek olan bu kutsal mesleğin memur statüsünde görülmesi ve maddi olarak da tatmin etmemesi bir çok öğretmenin mesleği bırakma, ek iş bulma gibi düşüncelere sokmakta.

         ARTIK YETER!diyen öğretmenlerimizin maddi manevi hak ettiği değeri almalarının zamanı geldi de geçiyor.Bu şartlarda çalışan bir öğretmenin de eğitime ne kadar katkısı olabilir. Eğitimin bu kadar çalkantılı olduğu bir toplumun da geleceğini siz düşün artık!

          Nesiller yetiştiren, bireyleri topluma kazandıran bu insanların düştüğü durum bir ülkenin  en büyük ayıbıdır. Öğretmenlerin bu kadar değersiz görüldüğü başka bir toplum yoktur herhalde!

 

                                                                                                                                     AES Kübra BAYRAK

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (9)
kübra hn. 6 yıl önce
kübra hanım tşk ederim. ne güzel bir yazı ne güzel tespitler... ancak bu öğretmenler neden malum sendikada anlamak zor.
İlkay Atbin 6 yıl önce
öğretmenin derdi, sıkıntısı ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi.kalemine sağlık kübra hocam
öğretmen 6 yıl önce
yazınız her şeyi özetliyor ,teşekürler,elinize sağlık
öğ 6 yıl önce
bu nasıl bir meslek ki lise mezunu astsubay,hemşire,polis vb.lerden daha az maaş alır
HALİL 6 yıl önce
hizmetliden dahi az alıyorlarmış bunların boş zamanları olduğundan iş arıyorlar haftada 16 saat derse giren öğretmen çok birde az aldıklarınızı yazıyorsunuz 150 tl sınav ücreti aldığınızı neden yazmıyormusunuz
garip 6 yıl önce
çık güzel bir yazı, bu kadar güzel anlatılır...
...... 6 yıl önce
önemli olan işte geçirdiğin süre değil o süreyi ne kadar dolu geçirdiğin.sizin oturarak yaptığınız işlerle karşılaştırma.hayatında bir topluluğa bir şey öğretmediğin için anlamanı da beklemiyorum.
irre 6 yıl önce
sinav ücreti 150 değil 199 tl, her hafta sinav var zaten.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@