Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenmemesi Mahkemelik Oldu

Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenmemesi Mahkemelik Oldu

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin hukuksuz olarak kesildiği iddiasıyla bazı sendikalar aracılığı ile öğretmenlerin dava açtığı öğrenildi.

 Koronavirüs pandemisi sürecinde bilindiği gibi en çok mağdur olan kesimlerden bir tanesi de öğretmenler oldu. Özlük haklarının ihlali ve mevzuata aykırılık sebebiyle onlarca sorun oluştu, on binlerce öğretmen mağdur oldu.

 Bu süreçte bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından idari izinli sayılan öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmadı. Mevzuata göre bakanlık tarafından idari izinli sayılan öğretmenlere üzerindeki ders yükü kadar ek ders ödemesinin yapılması gerekiyordu.

 2019-2020 yılının 2. döneminde mart ayından haziran aynın 3. haftasına kadar veya kar tatili olduğu zaman idari izinli sayılan öğretmenlerle 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. döneminde idari izinli sayılan öğretmenlerin durumları teknik açıdan aynıdır.

 MEB, geçtiğimiz eğitim öğretim yılının 2. döneminde öğretmenlere idari izinli sayıldıklarından dolayı ek ders ödemesi yaptığı için şimdi de yapmalıdır. Aslında buradaki durum, bakanlığın kendi kendisi ile çelişmesidir.

 İşte bu durum bazı öğretmenler tarafından idare mahkemesine taşındı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açıldı. Dava, davacı öğretmenlerin lehine sonuçlanırsa karar emsal sayılacak ve idari izinli öğretmenlere ödenmeyen ek ders ücretleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu öğretmenlere yasal faizi ile birlikte ödenecek.

 Mahkeme sonucunu hamile öğretmenlerden yaş sebebiyle idari izinli sayılan ve kronik rahatsızlığı olup okullarında bulunamayan binlerce öğretmen beklemektedir.

 Konuyla ilgili herhangi bir gelişme veya mahkeme kararı olduğunda ayrıca bilgilendirileceksiniz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum