Osmanlıca ve Kürtçe Seçmeli Dersi İhtiyaçtır

Osmanlıca ve Kürtçe Seçmeli Dersi İhtiyaçtır

Osmanlıca ve Kürtçe Seçmeli Dersi İhtiyaçtır.

Çin gezisinde konuşan Başbakan Erdoğan’ın ‘Osmanlıca ve Kürtçenin’ seçmeli ders olacağı yönündeki açıklamalarını eğitim sisteminin demokratikleşmesi ve gelişmesi adına önemsediklerini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Osmanlıca ve Kürtçenin seçmeli dersler havuzunda yer almasını ihtiyaç olarak görüyor ve destekliyoruz. Eğitim sistemimiz bu sayede bölgesine, dünyaya ve tarihine dönük büyük bir açılım gerçekleştirecektir” dedi.
 
KÜRTÇE SEÇMELİ DERSİ ÜLKEYİ BÖLMEZ, BÜTÜNLEŞTİRİR
Türkiye’nin demokratikleşmesi ve temel hak ve hürriyetlerin genişlemesi adına Kürtçenin seçmeli ders olmasını önemsediklerini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Seçmeli Kürçe dersi yüzünden ülkemiz bölünmeyecek, düşmanlarımız sevinçten bayram etmeyecektir. Tam aksine Türkiye daha da büyüyecek, toplumsal barış ve kardeşliğimiz perçinlenecektir. Kürtçe de bizim kültürel zenginliğimizin çok önemli bir parçasıdır. Kürtçe de bizim dilimizdir. Bu zenginliğin her bakımdan kendini ortaya koyması ve milletimizin bu kültürel zenginlikten yararlanması için yapılanları çok doğru bir politika olarak görüyoruz. Büyük devlet olmanın hususiyeti budur. Yerel dillerimiz üzerindeki her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı çıktıktan sonra; Kürtçe dışında Kırmancca ve Zazaca konuşan yurttaşlarımızın birbirlerini anlamadığı gerçeği bir yana, ilden ile değişen lehçe, şive farklılıkları, “pratik yarar” ve Türkçenin en iyi iletişim aracı olması gerçeğinden hareketle eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
OSMANLICA SEÇMELİ DEĞİL ZORUNLU OLMALIDIR
Osmanlıca seçmeli dersinin eğitim sistemini geçmişinin ve tarihinin önündeki engelleri kaldıran bir düzenleme olarak gördüklerini söyleyen Gürkan Avcı, “Osmanlıca, bizim medeniyetimizin anahtarıdır ve öz Türkçedir. Yeni Türkiye’nin eğitim hedeflerinden birisi olarak Osmanlıcanın liselerde zorunlu ders olması da düşünülebilir. Küreselleşen dünyada kozmopolit bir kültürle yetişen gençlerimizin, kadim medeniyetimizin birikimine ulaşması, geçmişini ve tarihini tanıması adına Osmanlıcayı bilmek ve okumak çok değerli bir kazanım olacaktır” dedi.
D. Eğitimciler Sendikası [ 12.04.2012 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.