Parasız eğitim dönemi başladı

Parasız eğitim dönemi başladı

Parasız eğitim dönemi başladı!


Birinci öğretim ve açık öğretimde,  'öğrenci katkı payı' olarak adı geçen harçlar kaldırıldı. İkinci öğretimde ise ücret alınmaya devam edilecek.
Kısa süre önce AK Parti MYK'sında Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği üniversite harçlarının kaldırıması konusu, Bakanlar Kurulu'ndan geçti.


Açıklama, yaklaşık 5.5 saat süren toplantı sonrası basının karşısına çıkan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'tan geldi.


Arınç, ''Bundan böyle birinci öğretimde ve açık öğretimde harçlar kaldırılmıştır. İkinci öğretimde ise ücret alınmaya devam edilecek'' dedi.
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 'müjde' olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Erdoğan'ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.


Arınç'ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: 
"Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden ve açık öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır.


İkinci öğretimden alınan ise kanunda 'öğrenim ücreti' olarak geçer ve buna devam edilecek. Bununla ilgili ayrı kanun gerekmektedir ve şu an gündemde sadece 'öğrenci katkı payı'nın kaldırılması vardır.


Uygulama, birinci öğretim ve açık öğretimdeki yaklaşık 3.5 milyon öğrenciyi ilgilendiriyor..."


ERDOĞAN GÜNDEME GETİRDİ 
Yükseköğrenimde 'öğrenci katkı payı' olarak geçen harçların kaldırılması konusunu kısa süre önce AK Parti MYK'sında gündeme getiren Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili ayrıntılı çalışma yapılması talimatı vermişti. 


ntvmsnbc

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum