Rehber Öğretmenler Norm Fazlası

Rehber Öğretmenler Norm Fazlası

Rehber Öğretmenler: 'Norm fazlası duruma düştük'

 

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Ve Kurumların Yönetici Ve Öğretmenlerinin

Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte, rehber öğretmenler ile ilgi bölüme şöyledir;

 

Okul rehberlik servisleri için;

 

a) Özel eğitim okul ve kurumlarından öğrenci sayısı 25 ve daha fazla olanların her birine 1,

 

b) İlköğretim kurumlarından öğrenci sayısı 250 ve daha fazla olanların her birine 1,

 

c) Orta öğretim kurumlarından öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1,

 

d) Yatılı veya pansiyonlu okulların öğrenci sayılarına bakılmaksızın her birine 1,

 

e) İlçe merkezindeki ilk ve orta öğretim kurumlarında öğrenci sayısının az olması nedeniyle rehber öğretmen norm kadrosu verilememesi halinde öğrenci sayısı en fazla olan eğitim kurumuna 1,

 

f) Pansiyonlu mesleki eğitim merkezlerine 1,

 

g) Bağımsız anaokullarına 1,

 

rehber öğretmen norm kadrosu verilir. Buna, özel eğitim kurumlarında öğrenci sayısının 100 ve 100’ün katlarına, diğerlerinde ise 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde her defasında 1 rehber öğretmen norm kadrosu eklenir. Bir yerleşim merkezindeki her okulda en az 1 rehber öğretmen norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolar atamalarda kullanılmaz.

 

4+4+4 sistemine gerildikten sonra geçtiğimiz ay içinde norm kadro güncellemeleri yapılmıştır. Bilindiği gibi ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak ikiye ayrıldığından öğrenci sayısı 250-499 olan okullarımızdaki rehber öğretmenlerin tamamı norm fazlası durumuna düşmüşlerdir. Çünkü ikiye ayrılan okulların her iki taraftaki öğrenci sayısı da 250’nin altında olduğundan yönetmelik gereğince norm verilememiştir. Hatta bazı ilçelerde yukarıdaki (e) maddesi uygulanmamış ya da unutulmuştur.

 

            Ben; Balıkesir İlinde İlköğretim okulunda  rehber öğretmen olarak çalışıyorum. 4+4+4 Eğitim sistemi kapsamında  Okulumda  ilkokul ve ortaokul bir arada aynı binada devam edecek. Ancak çalıştığım okulda ortaokul ve ilkokul öğrenci sayısı 250 öğrenciden az olduğundan şu anda norm fazlası konumuna düşmüş durumdayım. Bu konuyu dile getirmenizi istiyorum. Ayrıca bu konu sadece benim sorunum değildir şu anda binlerce rehber öğretmen norm fazlası konumundadır. Ve rehber öğretmenler tedirgin durumdadır. Kamuoyunun yakından takip ettiği bir kişi olarak bu konuyu dile getirmenizin ve  duyurmanızın ses getireceğini ve bu soruna çözüm getireceğini düşünüyorum

 

Ayrıca ; Rehberliğin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde okulların rehber öğretmensiz kalması hem öğrenciler, hem de aileler açısından büyük sorunlar oluşturacaktır.

 

 MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nce acilen okulların öğrenci sayısına bakmaksızın her okula 1 rehber öğretmen normu verilmeli, ardından öğrenci sayısına göre bir artırıma gitmelidir. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda birçok ilkokul ve ortaokul rehber öğretmensiz kalacaktır.

 

Konunun dile getirilmesi dileklerimle… iyi çalışmalar

 

                        Fikret ERYILMAZ (Rehber Öğretmen)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum