banner476

'Rehber öğretmenlik kontenjanları boş kalmasın

'Rehber öğretmenlik kontenjanları boş kalmasın'

Özlük Hakları 14.08.2012, 06:09 14.08.2012, 06:09
'Rehber öğretmenlik kontenjanları boş kalmasın

Rehber öğretmenler kontenjanlarda öncelik hakkı istiyor; "Rehber öğretmenlik kontenjanlarının boş kalmaması için 3. öncelik hakkı tanınmalıdır."


"Biz felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği mezunları olarak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bize yönelik açtığı kurslardaki eğitimimiz sonucunda aldığımız “rehberlik sertifikası” ile dershane ve kolejlerde yılla ... rdır cüzi ücret karşılığında “rehber öğretmen” olarak görev yapmaktayız. 


Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre 1. sırada 19.730 ile rehber öğretmenlik ihtiyacı yer almaktadır. PDR mezunlarının istihdam alanlarına bakacak olursak; adliye, askeriye, RAM, rehabilitasyon merkezleri, bağımsız anaokulları, ilköğretim okulları ve liseler olduğu görülür. Bu durumda PDR bölümünün her yıl verdiği 1500-2000 mezunuyla okullarımızdaki rehber öğretmen ihtiyacının kapanması mümkün değildir. 


Hemen her üniversitede felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği programları bulunmaktadır. Biz mezunlar liselerde “felsefe grubu öğretmeni” olarak görev yapmak için bize ayrılan (100’ü bile geçmeyen) kontenjanlara girebilmek için yıllardır çaba göstermekteyiz. Sayımızın fazla ve bize ayrılan kontenjanların çok az miktarda olması özel sektörün ucuz iş gücünü karşılamamıza neden olmaktadır. 


4+4+4 yeni eğitim sistemiyle okul sayısının ve öğretmen ihtiyacının artacağı biliniyor. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne göre her 750 öğrenci kapasiteli okullarda ikinci rehber öğretmenin bulunması gerekmektedir.Yeni eğitim sistemi “mesleki yönlendirme” ve “seçmeli derslerin tercihi” konularında rehber öğretmen ihtiyacını daha fazla arttıracaktır. 


Biz felsefe ve sosyoloji mezunlarına yönelik Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarih ve 3192 sayılı kararı gereğince 2011 yılı sınırlı olmak üzere 3.öncelikli olarak çıkarılan rehber öğretmenlik alanından atanma kararının 2012 yılına uzatılmasını istemekteyiz. 
Gerekçelerimiz: 


1. Rehber öğretmenlik branşındaki ihtiyacın 1.sırada yer alması ve bu ihtiyacın PDR mezun sayısı ile karşılanamayacak olması, 


2. PDR mezunlarının Doğu ve Güneydoğu illerini tercih etmemeleri veya tercih etmelerine rağmen aynı yıl içerisinde istifa edip geri dönmeleri, bu durumun da Doğu ve Güneydoğudaki okullarda rehberlik hizmetlerinde aksaklıklara neden olması, (en son yapılan Şubat öğretmen ataması sonuçlarına göre 148 rehber öğretmenlik kontenjanı boş kalmıştır. Bu durumun tekrarına yönelik önlem alınması için 3. öncelikli atama kararının uzatılması gerekmektedir.) 


3. Aynı görevi özel sektörde biz felsefe ve sosyoloji mezunlarının yapıyor olması... 


Mağduriyetimizi şahsınıza sunar taleplerimiz konusunda destek ve çalışmalarınızı beklemekteyiz."


egitimajansi.com
 
Yorumlar (35)
YURTTAŞ 8 yıl önce
felsefe ve sosyoloji mezunları pdr gibi uzmanlik gerektiren bir alanda kendilerini nasil yeterli görüp böyle talepte bulunuyorlar , hayret ediyorum. çoğu pdr mezunu bile mezun olduğun yeterli donanima sahip olmazken 2-3 haftalik kurs bu işi yapmaya yeterli mi el insaf yanii
doğuda rehber öğretmen 8 yıl önce
yaa aklım mantığım almıyor. biz pdr mezunuyuz yani rehber öğretmen. siz ne mezunusunuz ki rehber öğretmenliğe atanma hakkı istiyorsunuz? boşuna mı okuduk biz o bölümü? ve doğuda da görev yapıyoruz üstelik sizin gibi başka bölüm mezunları merkezde en iyi okullarda görev yaparken köyde çalışıyoruz. bu adalet midir?
PDR 8 yıl önce
boyle taleplerde bulunulması bıle bana yersız gelıyor kım dıyebılır kı bır pdr mezunu ıle bu saydıgınız bolumlerden mezun olan kısıler aynı donanıma sahıptır eger boyle dusunuyor ısenız yanılıyorsunz dershane ve ozel sektor pdr mezunu bulabılse zaten dıger bransları calıstırmaz bıle bulamadıgından calıstırıyor aslında aynı yeterllıkte ıs yapıldıgından degılherkes bransına gore ıs yapmak ıstesın lutfen
doğa 8 yıl önce
pdr mezunları aşırı donanımlı 50 puanı geçmiyor, 50 neti geçemyorsunuz eğitim bilimlerinden. nereniz donanımlı?
VTYZ 8 yıl önce
o halde doktor ihtiyacı giderilmesi için hemşirelere, hastabakıcılara sertifika programı açılsın. sertifika alanlar da atansın doktor olarak. sonra gidip muayene olun o doktorlara... yıllar önce demirel'e sormuşlar "baba, bu fen-edb. mezunlarının hali ne olacak?" yanıtlamış:"hiçbirşey olamıyorlarsa öğretmen olsunlar" bu ülkede hala ziraat mühendisi öğretmenler var. bu kafayla biz bir yere varamayız...
ctn 8 yıl önce
kesinlikle boş kalmamılı rehberlik hizmeti ekstra bir eğitimle felsefe grubu öğretmenleri tarafından verilebilir
ALNIMIN AKIYLA DİYARBAKIRDA ÖĞRETMENİM 8 yıl önce
herkes alninin akiyla bir yere gelmeli.emeksiz yemek olmaz.biraz daha fazla çalişsaydinizda pdr okusaydiniz.felsefecide rehber öğretmen olmaz,halamin biyiği olsa amcam olurdu ...
Felsefe Hayattır 8 yıl önce
mebpersonele duyarlılığı için çok teşekkürler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@