Sendikalara Göre Üye Sayısı Açıklansın, Öğretmenler E-devlet'ten İstifa Edebilsin

Sendikalara Göre Üye Sayısı Açıklansın, Öğretmenler E-devlet'ten İstifa Edebilsin

Öğretmenlerin sendikalılık oranı ve sendikaların üye sayıları, e-devletten üye olma ve istifa etme hususları...

 Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında bulunan sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin sendikalılık oranı 2020 yılının eylül ayında açıklanan resmi verilere göre %64 olarak açıklanmıştı. Yani MEB'de çalışan her 100 öğretmenden 36'sının sendikası yok. Bu oranın şu günlerde %40'ı geçtiği tahmin ediliyor.

 2020 yılının son günlerine yaklaşıldığında asgari ücret ve memur zammı gündemi oluşturmuş, asgari ücrete yapılan %21.56'lık zam ve enflasyonun yüksek çıkması, alım gücünün azalması, öğretmenlerin maaş zammı beklentisini de artırdı.

 Öğretmenler, asgari ücrete yapıldığı gibi kendilerine de %21.56'lık zam istese de gerçekleşen zam %7.33 oldu. Bu durumu kabullenemeyen öğretmenler eğitim sendikalarına tepki gösterdi.

 Yapılan zam sonrasında öğretmenlerin alım gücü son yıllarda olduğu gibi tekrar düşerken eğitim sendikalarının kuru bir açıklama yapıp kabuklarına çekilmesi kabul edilemez görüldü ve öğretmenler sendikalarından istifa etmeye başladı.

 On binlerce öğretmenin sendikasından istifa ettiği tahmin edilirken, işçi sendikalarında olduğu gibi memur sendikalarında da e-devlet üzerinden üyelik iptal başvurusu yapılabilmesi ve sendikalılaşma oranı ile eğitim sendikalarının üye sayılarının belirli periyodik aralıklarla açıklanması bekleniyor.

 2021 yılının yaz döneminde yapılacak 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinden geçmiş yılların telafisi ve gelecek yıllara umut verecek ciddi bir iyileştirme ve zam olmazsa eğitim sendikalarının sembolik görüntüsü daha belirgin hale gelecektir.

 Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum