Sınıf öğretmeni norm kadro fazlası öğretmenlerimiz nasıl belirlenmelidir ?

Sınıf öğretmeni norm kadro fazlası öğretmenlerimiz nasıl belirlenmelidir ?

Sınıf öğretmeni norm kadro fazlası öğretmenlerimiz nasıl belirlenmelidir ?

 

Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 sistemine geçmesi ile birlikte ülke genelinde yaklaşık 30 bin norm kadro fazlası sınıf öğretmeni ortaya çıktı. Norm kadro fazlası sınıf öğretmenleri nasıl belirlenmelidir ? Bu konuda hazırladığımız özel haberle İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne bir öneride bulunuyor ve Bakanımızın açıklamalarıda göz önüne alınarak öğrencilerimizin mağdur olmamasını temenni ediyoruz.Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 sistemine geçmesi ile birlikte ülke genelinde yaklaşık 30 bin norm kadro fazlası sınıf öğretmeni ortaya çıktı. Hemen hemen tüm illerimizde sınıf öğretmeni norm kadro fazlası bulunmaktadır.

Sınıf öğretmeni norm kadro fazlası öğretmenlerimiz nasıl belirlenmelidir ?
İşte merak edilen soru bu..

Aslında norm kadro fazlası öğretmenlerimizin belirlenme esasları yönetmelikle düzenlensede , bu yıl yeni eğitim sistemi dolayısıyla ülke genelinde dönüştürülen okullarımızda çok sayıda norm kadro sınıf öğretmeninin ortaya çıkması durumu biraz farklı kılmaktadır.

İller bu konularda farklı uygulamalara imza atıyor.

En güzel uygulama ise Denizli İl MEM’den geldi. Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda ki norm kadro fazlalarını belirlerken 4. Ve 5. Sınıfları mezun eden öğretmenlerin norm kadro fazlası olacağını resmi bir yazı ile duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda tüm illere resmi bir yazı göndererek ortak bir uygulamaya imza atması gerekir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın DİNÇER’in üzerinde ısrarla durduğu konu , öğrencilerimizin yıl içerisinde ve her yıl öğretmen değişikliği sorunu olarak göze çarpıyor.

Milli Eğitim Bakanı bu sorundan dert yanarken haklı olduğunun altını çizerek, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne bir öneride bulunuyoruz.

Sayın Bakan’ın açıklamalarınıda göz önüne alarak , tüm illerimizde 4.ve 5. Sınıfı mezun eden öğretmenlerimiz arasından hizmet puan üstünlüğüne göre norm kadro fazlası öğretmenler belirlenmelidir.
İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 64. Maddesinin 3. Parafında ; “ İlkokullarda sınıf öğretmenleri okuttukları sınıfı bir üst sınıfta okuturlar.” Denmektedir.

İlkokul öğrencilerimizin öğretmen değişikliğinde eğitim-öğretim ve öğrencinin psikolojik durumuda göz önüne alındığında oluşabilecek olumsuzlukların önlenebilmesi için İKY’nin 64. Maddeside göz önünde bulundurularak 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında okullarımızda norm kadro fazlası sınıf öğretmenleri belirlenirken 4. Ve 5. Sınıfı mezun eden öğretmenlerimiz arasında hizmet puan üstünlüğüne göre norm kadro fazlası öğretmenlerimiz belirlenmelidir.
Bakanlığında bu konuda ivedi olarak illerde uygulama birliğini sağlama adına bir genelge yayınlaması eğitim öğretim ve öğrencilerimiz açısından olumlu bir uygulama olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum