banner476

SINIF ÖĞRETMENLERİ ÜVEY EVLAT MI?

Eğitimciler arasındaki ücret farklılıkları iş barışını bozuyor. Özellikle Sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasındaki bariz ücret farkı, yıllardır çözülmeyen ve sınıf öğretmenlerini hayal kırıklığına uğratan bir uygulama olarak ortada durmaktadır.

Özlük Hakları 30.05.2017, 17:57
SINIF ÖĞRETMENLERİ ÜVEY EVLAT MI?

Eğitimciler arasındaki ücret farklılıkları iş barışını bozuyor. Özellikle Sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasındaki bariz ücret farkı, yıllardır çözülmeyen ve sınıf öğretmenlerini hayal kırıklığına uğratan bir uygulama olarak ortada durmaktadır.

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan yaptığı açıklamada, sınıf öğretmenleri haftalık maaş karşılığı olarak 18 saat derse girmektedir. Branş öğretmenlerinde bu oran haftalık maaş karşılığı 15 saattir. Atanma olarak aynı statüde olan yaptığı iş olarak aynı olan öğretmenler arasında bu şekilde bariz bir ücret adaletsizliğinin olması özellikle sınıf öğretmenlerimizi üzmektedir, ifadelerini kullandı.

Aydın Kalkan, sınıf öğretmenleri özellikle alt yaş grubunda çocuklarımızın geleceği için çalışmaktadır. Yedi on iki yaş grubundaki çocuklar bir yandan kişilik ve karakter gelişimini sürdürürken bir yandan da eğitim öğretim hayatlarına başlamaktadır. Sınıf öğretmenleri burada çok zor ve önemli bir işlev yürütmektedir, ifadelerini kullandı.

Aydın Kalkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Henüz çocukluklarını yaşarken bir yandan da eğitim hayatlarına adım atmaktadırlar. Bu süreçte eğitim öğretim hizmeti sunan sınıf öğretmenlerimizin moral motivasyonunun üst seviyelerde olması gerekirken yıllardır bir ücret konusunda mağduriyetler yaşamaktadırlar. Sınıf öğretmenleri destekleme kurslarından da yeterince yararlanamamaktadırlar.

Kalkan, tüm bu konularda 2017 Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetten ciddi adımlar atmasını beklemekteyiz. Aydın Kalkan, esasında eğitimcilerin ek ders yönetmeliğinin yamalı bohçaya döndüğünü ek ders yönetmeliğinin eğitimcilerin tamamını gözeterek yeniden ele alınması gerektiğini anlattı.

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, basit gibi gözüken fakat sonucu itibarıyla eğitim çalışanlarını ciddi etkileyen sıkıntılı uygulamalar konusunda kamu otoritesiyle işbirliğine ve çözüm merkezli çalışmaya hazır olduklarını anlatarak açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

Sınıf öğretmenlerimizin maaş karşılığı ders adaletsizliği giderilmelidir. Okul müdürlerimizin nöbet ve destekleme kurslardan kaynaklanan mağduriyetleri bir an önce giderilmeli ve eğitimciler rahat bir nefes almalıdır.

Yorumlar (13)
İsmail 3 yıl önce
Hem 18 saat karşılığı çalışıyoruz hemde bir gün rahatsızlanıp okula gitmesek 7 saat ek ders yani haftanın yarısı kesiliyor. Akla mantığa yatıyor derseniz itirazımız yok. Kayseri eğitim bir sene ve mebpersonele teşekkür ederiz
Sınıf ÖğretmeiS 3 yıl önce
şuan ki uygulamada üvey evlat gibiyiz. gerek maaş karşılığı ekders olsun gerekse rehberlik ve sosyal kulüp (ki branş öğretmenleri bunlar içinde haftalık ekders alıyor) olsun eksiğiz. ayrıca destekleme kursları bize hiç yok
mehmet 3 yıl önce
diline sağlık aydın hoca. tam destek veriyoruz. toplu görüşmelerde konuyu yakından takip edeceğiz.
ali 3 yıl önce
Önemli bir konuya parmak basmissiniz. Kesinlikle bu sorun cozulmeli
halil 3 yıl önce
i̇nşAllah bu söylenenler karşılığını bulur toplu sözleşmede en azından gündem olur da bu adaletsizlık ortadan kalkar
çağrı 3 yıl önce
tüm sendikalar omuz omuza bunu başarabilir tıpkı nöbet eyleminde olduğu gibi...
48 3 yıl önce
Sayın yetkili diğer branşlar da sınıf öğretmenleri kadar atama bekliyor, bunu da dile getirin lütfen...
hakkı 3 yıl önce
en çok sınıf öğretmeni var ama çoğu umursamaz. sınıfçılar birleşse bakanı bile değiştirebilir ama yıllardır bir farkı bile değiştirtemediler. sınıfçılara müstehak bırakın böyle kalsınlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@