Sınıf öğretmenlerine daha az ek ders!

Sınıf öğretmenlerine daha az ek ders!

Sınıf öğretmenleri daha az ek ders alabilir. MEB'i uyarıyoruz; mevzuatta düzenlemeye gidilmelidir.


Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders saatlerine ilişkin kararda düzeltme yapmalıdır. Yapmadığı takdirde sınıf öğretmenleri mağdur olabilir. Yeni eğitim sisteminin uygulanması ile sürekli mağduriyet yaşayan sınıf öğretmenleri daha az ek ders alabilirler. 

Talim Terbiye Kurulu’nun “İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi” Kararına göre 1. Sınıflar 26 saat, 2 ve 3. Sınıflar 28 saat zorunlu ders göreceklerdir. 1. Sınıflar 4 saat, 2. ve 3. Sınıflar 2 saat serbest etkinlikler dersi göreceklerdir. 

Serbest etkinlikler dersi veli isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlıdır. Yani zorunlu değildir. Uygulamada sıkıntı yok gibi görünse de ihtimaller göz önünde bulundurulmalı ve mevzuatta düzenlemeye gidilmelidir. Toplamda 1. Sınıf okutan öğretmen haftada 5 saat, ayda ortalama 20 saat, 2. ve 3. Sınıfı okutan öğretmenler ise haftada 3 saat ayda ortalama 12 saat eksik ekders alabilirler.

Din Kültürü ve İngilizce dersinde olduğu gibi sınıf öğretmenleri idarenin verdiği yönetim görevlerini yerine getirerek ders tamamlama yoluna gidilebilir. 

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR 


“1. Serbest etkinlikleri uygulama velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olup zorunlu değildir.”


1, 2 ve 3. Sınıfı okutan sınıf öğretmenleri serbest etkinlikler ders saati seçilmediği takdirde ek ders ücreti alamayacaklardır. Fiilen derse girmedikleri için haftada 5 saat, ayda ortalama 20 saat, 2. ve 3. Sınıfı okutan öğretmenler ise haftada 3 saat ayda ortalama 12 saat eksik ek ders alabilirler.


Yeni eğitim sisteminin her alanda en mağdur branşı olan sınıf öğretmenlerinin bu konuda da mağdur edilmemeleri gerekir. İş işten geçmeden MEB problemi görüp önlem almalıdır. Hiç olmaz ise bir işi MEB zamanında yapmalıdır. Önemli olan problemi önceden görüp mağduriyeti önlemektir. Söylemesi bizden!
Cengiz ŞAHİN
Eğitim YöneticisiHABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum