Sınıf öğretmenlerine yine sınıf öğretmenlerinden telkin ve moral geldi.

Sınıf öğretmenlerine yine sınıf öğretmenlerinden telkin ve moral geldi.

4+4+4 eğitim sisteminde 5. sınıfların branşlaşmasından dolayı norm fazlası durumuna düşecek sınıf öğretmenlerine yine sınıf öğretmenlerinden telkin ve moral geldi.

 Sınıf öğretmenlerinde moral bozukluğunun olmaması içi öğretmenimiz şöyle değerlendirmede bulundu.

1- İlkokula başlama yaşı 5'e düştü. Bu sebeple bu sene hem 6 yasındakiler hem 5 yasındakiler 1.sınıfa başlayacak dolayısıyla 4 şube yerine 8 şube açılacak.

2- Şimdi diyeceksiniz derslik mi var? Çözüm basit yaparsın sabahçı - öğleci 2’li öğretim sorun çözülür.

3- Bence 5 yaşı bu sene deneyecekler. Bir nevi bu sene 5 yasında okula başlayanlar kobay gibi kullanılacak. Bence çok yanlış 5 yasında 1sınıfa başlaması.

4- İlçedeki okullar 2 ye ayrılacak yarısı ilkokul yarısı orta okul olacak, ya branşçılar yada sınıfçılar bulundukları okullardan başka yakın okula gönderilecek.

5- Yönlendirmenin çok önemli olduğu bu sistemde rehber öğretmen açığı daha da artacak. Zaten 20 bin rehberlik açığı var. Bunun bir kısmını sınıfçılardan karşılayacakları konuşuluyor.

6- Bu sistemle birçok okul tam gün eğitimden ikili öğretime geçecek. Bakan 220bin derslik ihtiyacı olduğunu söyledi onlar yapılana kadar 2li eğitim yapılacak.

7- 5.sınıfları aldık diye branşçıların seviniyor olması normal ama unutmasınlar ders saati arttığı için norm sayıları da artacak mesela 2 matematikçi varken 3 matematikçi gerekecek o zaman ek dersleri artar mı azalır mı görülecek.

8- Sınıfçıların yan alan fen bilgisi Türkçe matematik vb alanlara kaydırılacağını düşünmüyorum çünkü bu alanlarda zaten fazla bir açık yok. Sadece rehberlik ana sınıfı özel eğitime kaydırılabilirler diye düşünüyorum.

9-Norm fazlası öğretmenleri doğuya gönderecek diyenlere itibar etmeyin. Zorla kimi nereye gönderiyorsun. Asker değiliz polis değiliz, çoğunun doğu görevi bitmiş af olmus çoğunun eş özrü var bu ihtimal imkansız.

10- Artık sınıf öğretmeni tayinleri imkansızlaşacak. Doğudaki öğretmenlerimize problem olacak bu sistem

11. 4. sınıfların tüm derslerine sınıf öğretmenleri girecek.

12. İlköğretimin ilk 4 yılında günde 6 saat olan ders saati sayısı eskisi gibi 5 e inecek

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.