banner476

Sınıf Öğretmenlerinin Ek Ders İsyanı

Sınıf Öğretmenlerinin Ek Ders İsyanı

Özlük Hakları 16.01.2016, 23:28
Sınıf Öğretmenlerinin Ek Ders İsyanı
 Bir sınıf öğretmeni, hasta olsa bir gün okula gelemese, o bir gün için hemen 7 saat ek dersi kesiliyor. Sebep olarak da, önce maaş karşılığını doldurmalısın deniyor. Hele bu hastalık 2 gün olunca anında 14 saatlik ek ders kesiliyor. Bu kesinti okulların tatil olduğu 1 ocak gibi 1 mayıs gibi ya da kurban bayramı gibi günlerde de oluyor. işin özü haftada 2 gün okula gelmezsen bir haftalık 14 saat ek dersin kesiliyor. Ama işin garibi sınıf öğretmeni veya branş öğretmeni 2 gün herhangi bir sebepten dolayı okula gelemeyince 14 saatlik ek dersi kesilirken, aynı durumda olan bir rehber öğretmene,  müdüre veya müdür yardımcısına “sen de önce maaş karşılığını doldurmalısın.” denmiyor da sadece gelemediği günün ek dersi kesiliyor. Burada bir adaletsizlik yok mu? Yanlış anlamayın, ben onlarınki de bizimki gibi kesilsin demiyorum, onlarınki kesilmeden olabiliyorsa aynı okulda çalıştığımız bizlerinki neden olmasın.  

Örnek vermek gerekirse, 1 mayıs işçi bayramı tatili hafta içine denk gelirse:


Sınıf ve branş öğretmeninden 7 saat ek ders kesintisi yapılıyor 

Müdür, rehber öğretmeni ve müdür yardımcılarından ise 4 saat ek ders kesiliyor. 
 

Bu ayrı ayrı uygulama anlaşılır bir durum değil. İşin daha vahim olan boyutu, 1 mayıs tatil diye veya 1 ocak tatil diye öğretmenin dışında acaba hangi memurun maaşından kesinti yapılıyor. Hele hele ramazan veya kurban bayramı hafta içine denk gelirse kesinti o zaman iki katına çıkıyor. Bir düşünelim kurban bayramı, insanların paraya ihtiyacı var, sosyal bir devletin bayramda memuruna yardım yapması gerekirken, bu yardımı yapmadığı gibi bir de maaşından kesinti yapıyor. Bu olacak iş değildir. Öğrenmenin çocuğu dünyaya geliyor. Baba izin alıyor, üstelik ister istemez masraf ortaya çıkıyor, devletin yardım yapması gerekirken tam aksine maaşından kesinti yapıyor. Biraz kaba olacak ama sanki devlet adeta pusuda bekliyor, birinin çocuğu olsa da veya 2 gün hasta olsa da ben de hemen maaşından kesinti yapayım der gibi….Hepimiz ölümlü dünyada yaşıyoruz. Hepimizin bir yakını vefat ediyor. Bu durumda ister istemez hesapta olmayan bir takım maddi harcamalar ortaya çıkıyor. Devletimizin bu gibi durumlarda çalışanının yanında olması lazımken, tam tersi maalesef okula devam edemediği için hemen maaşından kesinti yapıyor. Maalesef artık Annem, babam veya bir yakınım hafta sonu ölse devlet de benim maaşıma dokunmasa diye  Allah'a dua eder duruma geldik. Artık,  yıl başı tatili olan 1 ocak, işçi bayramı olan 1 mayıs gibi günlerin hafta sonuna denk gelmesi için dua eder olduk.
 

Bu yapılan kesintiler az bir kesinti değildir. Bir de karı koca öğretmen ise hesapta olmayan kesinti iki katına çıkıyor. Not: ek ders de sonuçta maaşın bir kalemidir. Ek dersten yapılan kesinti maaştan yapılan kesinti gibidir. Sonuçta aylık gelirimiz azalmış oluyor. Umarım devletimiz maaş karşılıklarındaki çarpıklığı ve bu çarpıklığı en yakın zamanda giderir.
Yorumlar (29)
ali 5 yıl önce
sınıf ve anasınıfı öğretmeninin ek ders hesabı neden branş öğretmeni gibi olmuyor.adalet nerede.sendikalar ne yapıyor.düzeltmek çokmu zor
Mehmet 5 yıl önce
branş öğretmeni boş derse ücret almıyor. sınıf öğretmeni ise dersine branşçı girdiği halde idari görev adı altında o girmediği dersin ücretini yine alıyor.
bu ücreti niye alıyoruz diyen sınıf öğretmeni görmedim.
mekke 5 yıl önce
InsAllah dikkate alirlar.brans 30 girse 18 ekders sinifci 15saat ekders aliyor birde hafta sonu kursa giriyor farka bak adalete bak.....anlayana
halil 5 yıl önce
daha düne kadar kaç sınıfçının dersine branşçı giriyordu. şimdi bile türkiyede kaç sınıf öğretmeninin dersine branş öğretmeni giriyor. hala 10 binlerce sınıf öğretmeninin dersine branş öğretmeni girmiyor. hatta keşke girmese. hatta müdürler izin verse de o saatler bizler de ek ders almayalım, evimize gidelim, işimize bakalım. i̇şin daha garibi öyle olduğu halde, 18 maaş karlığı saçmalığından dolayı yine de sizler daha fazla ek ders alıyorsunuz.
selçuk 5 yıl önce
bazı yorum yapan arkadaş sapla samanı birbirine karıştırmış. ben buradan iki konu çıkardım. 1.si bu kesinti neden sadece branç ile sınıfçılardan oluyor da, müdür, m. yardımcısı ve rehberlikçiden olmuyor demiş. onlara neden önce maaş karşılıklarını doldur denmiyor.2. konu bunun gibi durumlarda sosyal olduğunu iddia eden bir devlet, memurunun yanında olur. acısını paylaşır. pusuda bekleyerek ben buradan nasıl bir kesinti yaparım hesabını yapmaz.
emirler46 5 yıl önce
sınıf öğretmeni zaten her zaman üvey evlat olmuştur. maaş karşılıkları hala 18 saattir. bu bir an önce düzeltilmelidir.
Ahmet 5 yıl önce
Yazınız için teşekkür ediyorum. Sıkıntılarımızı gündeme getirmişsiniz. İnşAllah dikkate alınır
misafir 5 yıl önce
Belli bir sendikanin sınıf öğretmeni üyelerinin sayısı baya bir azalirsa belki sizi Hesaba alır hakkınızı ararlar. Belki?
MÜDÜR YARDIMCISI 5 yıl önce
konuya vakif oldugum i̇çi̇n yaziyorum. bi̇zi̇zm durum farkli i̇dare i̇şler bi̇zde önplanda gi̇rdi̇gi̇mi̇z ders sayisi azdir. geli̇ş gi̇di̇ş saatleri̇mi̇z önceden belli̇di̇r. rehberli̇kçi̇leri̇nde ayni seki̇lde ama sinif ve branşçilarinki̇ farkli onlarin önceli̇ği̇ dersti̇r. ama adaletli̇ olmasi adina bi̇ze veri̇len her hak onlara da veri̇lmeli̇ di̇ye düşünüyorm
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@